Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Duże spółki motorem wzrostowym GPW

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 18 listopada 2013, 11:29

    Aktualizacja: 18 listopada 2013, 11:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Nastroje inwestycyjne na warszawskim parkiecie zdecydowanie poprawiły się. Jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia inwestorzy spoglądali w kierunku najbliższych technicznych wparć (2.450 pkt. dla WIG20) podczas, gdy już w piątek pojawiła się perspektywa powrotu krajowych indeksów do głównego trendu wzrostowego. Korektę jak na razie najszybciej odreagowały duże spółki, a indeks WIG20 zdecydowanym ruchem powrócił ponad pozom 2.500 pkt.

Silna paliwówka oraz KGHM

Drugą sesję z rzędu widoczna była relatywną siła dużych spółek nad segmentem mid i small caps. We czwartek kupującym udało się podnieść indeks WIG20 w rejon 2.500 pkt., po czym doszło do konsolidacji. Z kolei w piątek, byki postawiły kropkę nad „i” wybijając barometr blue chips zdecydowanie powyżej poziomu 2.500 pkt. Takie zachowanie rynku sugeruje zakończenie dwutygodniowej korekty spadkowej i szansę na testowanie maksimum z końca października br. (2.588 pkt.). Podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia bardzo dobrze zaprezentowały się akcje spółek, które nie błyszczały zbytnio w ostatnim czasie. Chodzi tu przede wszystkim o stosunkowo nisko notowane spółki sektora paliwowego oraz KGHM. Szczególnie zaskakującą siłę pokazał w piątek kurs miedziowego kombinatu. Notowania KGHM, wybroniły się na długoterminowej linii trendu wzrostowego (strefa 115-117 zł). Wysoka zmienność kursu lubińskiej spółki może sugerować, iż w najbliższym czasie czeka nas jest jeszcze niejedna niespodzianka, zanim dojdzie do ukształtowania miarowej tendencji.

Średniaki nieco zaspały, ale…

Relatywnie słabiej w końcówce ubiegłego tygodnia zaprezentowały się spółki średniej kapitalizacji. Indeks mWIG40 był w stanie tylko nieznacznie odreagować wcześniejsze spadki. Obecnie przed kupującymi stoi zadanie podniesienia barometru średnich spółek powyżej poziomu 3.500 pkt., co oznaczałoby równocześnie zakończenie listopadowej korekty spadkowej. Wydaje się, iż jest na to spora szansa. Za pozytywnym scenariuszem przemawiają zarówno uwarunkowania techniczne, jak i otoczenie makro. Jeśli chodzi o wykres to zwraca uwagę fakt, iż dwutygodniowa realizacja zysków odbyła się przy wyraźnie niższym wolumenie obrotów. Większy kapitał wstrzymywał się z pozbywaniem akcji. Również pojawiające się pierwsze podsumowania sezonu wyników finansowych za III kw. br. w bardzo dobrym świetle stawiają spółki średniej kapitalizacji. Wskazuje się, iż to właśnie segment mid caps w najbardziej istotny sposób poprawił swoje finanse. Jeśli chodzi o indeks WIG, to udana obrona wsparcia przy poziomie 52,5 tys. pkt. i zanotowany szybki powrót indeksu powyżej poziomu 53,5 tys. zwiększają szasnę na ruch w kierunku psychologicznej wartości 55,0 tys. pkt.

Optymizm po wystąpieniu Janet Yellen

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się pod koniec ubiegłego tygodnia rynek amerykański. Oczekiwania na „gołębie” wystąpienie przyszłej szefowej FEDu wywołały nową falę optymizmu. Inwestorom nie przeszkodziły nawet publikacje słabych danych makro (spadek aktywności gospodarczej w regionie Nowego Jorku, czy ujemna dynamika październikowej produkcji). W dalszym ciągu bowiem gracze liczą, iż Janet Yellen, będzie starała się jak najdłużej utrzymać dotychczasowy kształt luzowania ilościowego.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze