Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Niepewna przewaga kupujących

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 2 grudnia 2013, 11:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Trwa przepychanka rynkowa na wysokich poziomach przy niskiej aktywności inwestorów. W piątek wszystkie główne indeksy GPW zyskały na wartości. Warszawskiej giełdzie pomógł umiarkowanie pozytywny klimat inwestycyjny w Europie Zachodniej oraz dobry start skróconej sesji na Wall Street. Do rozstrzygnięcia krótkoterminowej sytuacji na GPW nadal nie doszło. Wciąż nad naszym rynkiem wisi ryzyko pogłębienia spadkowej korekty.

Kupujący bronią poziomu 54,5 tys. pkt. na WIGu

Przebieg piątkowych notowań zapisanych na wykresie intraday indeksu WIG można ocenić pozytywnie. Po niepewnym otwarciu w okolicach ceny close z dnia poprzedniego, przez kolejne godziny popyt stopniowo zwiększał swoją aktywność. Skala aprecjacji nie była jednak imponująca. Wciąż na wykresie świecowym dziennym aktualna jest kilkudniowa konsolidacja indeksu WIG w przedziale 54,5-54,8 tys. pkt. Dodatkowo piątkowej aprecjacji towarzyszyły stosunkowo niskie wolumeny obrotów. Na całym rynku obroty wyniosły tylko 674 mln zł. Bardzo podobnie przedstawia się sytuacja na indeksie WIG20. Pierwsze wsparcie wyznaczają okolice 2.550 pkt. Nadal istnieje zagrożenie przełamania tego poziomu, co oznaczałoby równocześnie spadek poniżej trzymiesięcznej linii trendu wzrostowego. Niżej kolejne wsparcie dla WIG20 wyznacza strefa 2.480-2.500 pkt.

Poszukujemy liderów kontynuacji hossy

Wśród dużych spółek, w piątek pozytywnie wyróżnił się sektor paliwowy. Akcje PKN Orlen zyskując blisko 2% znalazły się na najwyższym poziomie od blisko 5 miesięcy. Kurs rafinerii w końcu uporał się ze strefą 46,5-47,0 zł i ruszył w kierunku 50,0 zł. W przypadku Grupy Lotos już na przełomie października i listopada obserwowaliśmy początki kreowania nowej fali wzrostowej. Wówczas jednak po kilku próbach zrywu, doszło do korekcyjnych spadków. Nadal jednak jest szansa, iż popyt nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przed kupującymi w krótkim terminie stoi zadanie sforsowania oporu opisanego psychologiczną wartością 40,0 zł. Jeśli chodzi o szeroki rynek w piątek pozytywnie wyróżniły się spółki medialne np. ATM Grupa, SMT, czy Netmedia. Dobrze zaprezentowała się ponadto Informatyka, z drożejącymi akcji spółek Betacom, czy Qumak. Ogólnie jednak warto obserwować zachowanie indeksu małych spółek w okolicach poziomu 15,0 tys. pkt. Jak na razie sWIG80 trzykrotnie w ostatnim czasie zaatakował strefę 15,0-15,1 tys. pkt., jednak, za każdym razem podaż nie pozwoliła na kontynuację głównej tendencji wzrostowej. O większym pogorszeniu sytuacji będziemy mogli mówić w sytuacji załamania strefy 14,5-14,7 tys. pkt.

Na Wall Street jednak zawahanie

Piątkowa skrócona sesja za Oceanem rozpoczęła się od przewagi kupujących. Popyt szczególnie aktywny był w segmencie spółek technologicznych. Drożały akcje Apple i Microsoft. W górę szybowały również akcje spółek zajmujących się sprzedażą internetową np. Amazon.com, czy eBay. Wybór spółek związany był ze spodziewaną tradycyjnie wysoką sprzedażą odnotowywaną w tzw. „czarny piątek”. Szybko jednak zapał kupujących prysł, a na głównych indeksach pojawiły się podażowe korpusy. Popyt będzie musiał się mocno postarać w dniu dzisiejszym, aby zamazać to negatywne wrażenie z końcówki ubiegłego tygodnia.

Powiązane tematy

Komentarze