Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rząd będzie stabilizował sektor bankowy przy pomocy pieniędzy podatników

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 stycznia 2013, 15:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, który przewiduje powstanie w ramach BFG specjalnego funduszu stabilizującego - w razie potrzeby - sektor bankowy - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

"W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym powstanie specjalny fundusz stabilizacyjny, który ma być dodatkowym źródłem finansowania ewentualnych działań służących utrzymaniu stabilności sektora bankowego. Fundusz byłby zasilany częścią wpływów z opłaty rocznej pobieranej przez BFG od banków" - wskazano w komunikacie CIR.

Służby prasowe rządu podały, że fundusz stabilizacyjny będzie wykorzystywany do udzielania przez BFG (na wniosek ministra finansów) gwarancji zwiększenia funduszy własnych banku (gwarancja rekapitalizacyjna). Minister finansów, występując z takim wnioskiem, będzie brał pod uwagę konieczność zapewnienia stabilności krajowego systemu finansowego oraz zasadność wykorzystania budżetowych i pozabudżetowych źródeł finansowania przy udzielaniu gwarancji.

W informacji podano, że projekt przygotował resort finansów. "Zdaniem projektodawcy, utworzenie funduszu stabilizacyjnego powinno zwiększyć zaufanie przedsiębiorstw (małych i średnich) oraz gospodarstw domowych do sektora bankowego. W przyszłości środki z funduszu mogłyby zostać wykorzystane również do restrukturyzacji banków i ich uporządkowanej likwidacji (tzw. resolution)" - napisano.

Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jak podano na stronie internetowej BFG, fundusz działa na rzecz bezpieczeństwa i stabilności banków oraz wzrostu zaufania do systemu bankowego. Fundusz zarządza systemem gwarantowania depozytów w Polsce.

Zadaniem BFG jest m.in. zwrot, do wysokości określonej ustawą o BFG, środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych; udzielanie pomocy bankom w przypadku powstania niebezpieczeństwa ich niewypłacalności; wspieranie procesów łączenia się banków zagrożonych z silnymi jednostkami bankowymi; gromadzenie oraz analiza informacji o podmiotach objętych systemem gwarantowania, w tym opracowywanie analiz i prognoz dotyczących sektora bankowego.

(PAP)

mmu/ amac/

Powiązane tematy

Komentarze