Rząd przyjął tzw. pakiet Slim VAT2
Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i innych ustaw, który ma uprościć rozliczenia VAT, tzw. pakiet Slim VAT 2 - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu
Rząd chce w dalszym ciągu upraszczać rozliczanie podatku od towarów i usług, dlatego przygotował tzw. pakiet Slim VAT 2. Zaproponowane zmiany to również odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane do rządu w związku z potrzebą przeciwdziałania negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym pandemii COVID-19 - napisał CIR w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady Ministrów.
„Nowe rozwiązania to m.in. zmniejszenie formalności oraz poprawa płynności finansowej firm” - zapewniły służby prasowe rządu.
Do najważniejszych rozwiązań zaliczono na przykład umożliwienie podatnikowi, rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, dokonanie korekty, gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył prawidłowej wysokości podatku.
Ułatwiono odliczenie VAT na samochody wykorzystywane do działalności gospodarczej - 100 proc. odliczeń od wydatków na samochody poprzez wydłużenie terminu na złożenie informacji o poniesieniu pierwszego wydatku na pojazd samochodowy. Umożliwiono odliczenie VAT po upływie terminu na odliczenie na +bieżąco+ – rozszerzono liczbę okresów rozliczeniowych, w który podatnik będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji - czytamy w informacji CIR.
Projekt dopuszcza – opcjonalnie – możliwość składania zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym. Uregulowano też kwestie uwalniania środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny.
Poza tym w projekcie znalazły się przepisy umożliwiające wydanie zgody na uwolnienie środków z rachunku VAT, jeżeli posiadane przez podatnika zaległości podatkowe zostały odroczone lub rozłożone na raty. Inne, zawarte w projekcie regulacje umożliwiają przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku VAT, na uregulowanie składki na rzecz KRUS.
CIR tłumaczy, że pierwsza inicjatywa o tym charakterze, czyli pakiet Slim VAT, pomyślnie przeszła proces legislacyjny i weszła w życie jako ustawa z 27 listopada 2020 r. Pakiet ten zawierał rozwiązania uproszczające i unowocześniające rozliczanie VAT przez podatników.
Slim VAT był programem pilotażowym. Powstał w dialogu z przedsiębiorcami na temat dalszego upraszczania rozliczeń VAT. Był odpowiedzią na postulaty rynku i wychodził naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Znosił zbędne i nadmiarowe obowiązki utrudniające prowadzenie działalności - zaznaczono.
Nowe rozwiązania, Slim VAT 2, mają wejść w życie od 1 października 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obwiązywać w innych terminach.
Czytaj też: Młodzi zbierają wkład własny nawet kilkanaście lat
PAP/KG