Sejm za powołaniem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego
Sejm przyjął ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, którego powstanie ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadłości firmy deweloperskiej.
Za ustawą głosowało 417 posłów, 30 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie ustawy w całości oraz większość zgłoszonych poprawek.
Przyjął natomiast poprawkę zakładającą, że w przypadku gdy zamówiony przez nabywcę rzeczoznawca budowlany nie stwierdzi wady istotnej, koszty sporządzenia opinii obciążają w całości nabywcę.
Jak wskazywali autorzy ustawy, stosowany obecnie przez deweloperów otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy - bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej (tzw. OMRP) - nie zapewnia kupującemu skutecznej ochrony w przypadku upadłości dewelopera. Wypłata zgromadzonych środków z tego rodzaju rachunku następuje - zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w umowie deweloperskiej - przed przeniesieniem własności nieruchomości na nabywcę. W przypadku upadłości dewelopera powoduje to ryzyko utraty przez kupującego zarówno środków finansowych, jak i nieruchomości.
Regulacja zakłada powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, zasilanego przez składki płacone przez deweloperów:
-
w przypadku otwartego rachunku powierniczego – maksymalnie 2 proc.;
-
w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego – maksymalnie 0,2 proc.;
Faktyczna wysokość stawki ma być określana w rozporządzeniu. Składka na Fundusz odprowadzana ma być przez dewelopera od wpłat dokonywanych przez nabywcę na Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (MRP). Zgodnie z ustawą nabywca nowego mieszkania będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu.
W ustawie doprecyzowano procedurę odbioru mieszkania wraz z określeniem konsekwencji nieusunięcia wady w wyznaczonym przez konsumenta terminie. Deweloper będzie miał obowiązek przekazać prospekt informacyjny osobie kupującej mieszkanie. Dotychczas taki prospekt był wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej.
Określono prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej w przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego MRP. Zaproponowane rozwiązania oznaczają, że bez względu na wybrany przez dewelopera rodzaj MRP - do niego bowiem należy ta decyzja - osoba kupująca mieszkanie otrzyma gwarancję bezpieczeństwa swoich środków na takim samym poziomie.
Czytaj też: Lokale użytkowe w czasie pandemii – zainteresowanie rośnie, ceny również
ISBnews/kp