Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Kluzik-Rostkowska zamierza odbudować szkolnictwo zawodowe. Zaczęła od nadania kalendarzowi tytułu

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 9 października 2014, 06:11

  • 0
  • Powiększ tekst

820 mln euro z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 ma być przeznaczone na wsparcie szkolnictwa zawodowego. 120 mln euro dzielonych będzie centralnie, a 700 mln poprzez programy regionalne - poinformowano w środę na konferencji w MEN.

"Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego. Już od pewnego czasu bardzo wielu gimnazjalistów i rodziców gimnazjalistów zastanawia się: +jeśli nie liceum ogólnokształcące to co+. I o ile przeciętny rodzic i przeciętny gimnazjalista ma pojęcie na temat liceów ogólnokształcących w swojej okolicy, to zdecydowana większość nie ma zielonego pojęcia, jakie są szkoły zawodowe, nie mówiąc o tym, jakiej jakości są te szkoły" -

powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Dlatego minister zapowiedziała uruchomienie już w lutym przyszłego roku specjalnej internetowej mapy zawodów i szkół, na której mają się znaleźć informacje na temat każdej szkoły zawodowej, z adnotacją do jakich zawodów ona przygotowuje, ilu ma uczniów, jaki jest w niej poziom zdawalności egzaminów zawodowych i kwalifikacyjnych oraz matury. Jak mówiła, chce, aby mapa była dostępna dla uczniów po feriach zimowych.

Kluzik-Rostkowska mówiła także, że po to, by szkoły zawodowe przestały być postrzegane, jako szkoły drugiego wyboru, konieczne jest takie ich wzmocnienie, by dawały uczniom obok zawodu także bardzo dobre wykształcenie ogólne. Stąd Ministerstwo Edukacji Narodowej zaplanowało szereg działań usprawniających szkolnictwo zawodowe, które podejmowane będą nie tylko w tym roku szkolnym, ale także w latach następnych.

Działania te mają prowadzić m.in. do dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, uelastycznienia ścieżek zdobywania kwalifikacji zawodowych, pomocy uczniom i rodzicom w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej poprzez wzmocnienie doradztwa zawodowego na wszystkich etapach nauki.

Planowane jest także wspieranie nauczycieli szkół zawodowych. Służyć temu mają szkolenia oraz tzw. szkoły ćwiczeń. Będą to szkoły wyróżniające się poziomem nauczania, w których studenci przyszli nauczyciele będą mogli odbywać praktyki przed rozpoczęciem pracy. Szkoły te będą też pomagać w podnoszeniu kwalifikacji nauczycielom już uczącym w szkołach. Część ze szkół ćwiczeń dedykowana ma być właśnie nauczycielom ze szkół zawodowych.

Kluzik-Rostkowska mówiła, że planowane jest doposażenie bazy technicznej i dydaktycznej szkół zawodowych. Zaznaczyła, że zależy jej także na upowszechnianiu dualnego modelu kształcenia, czyli łączącego naukę w szkole z nauką zawodu bezpośrednio w miejscu pracy.

Planowane jest opracowywanie kursów multimedialnych umożliwiających naukę z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz rozszerzanie oferty szkolnych i pozaszkolnych form kształcenia, np. kursy dla uczniów i absolwentów liceów ogólnokształcących odbywające się poza czasem nauki.

Podkreśliła, że zbadania wymaga jeszcze wiele obszarów dotyczących kształcenia zawodowego.

Kluzik-Rostkowska poinformowała, że założenia do planowanego wsparcia szkolnictwa zawodowego opublikowano w środę na stronie www.zawodowcy.men.gov.pl ; zaapelowała do wszystkich zainteresowanych tematem, by do końca października nadsyłali opinie za pomocą zamieszczonego tam formularza.

Minister edukacji ogłosiła rok szkolny 2014/2015 "Rokiem szkoły zawodowców". MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. I tak np. rok szkolny 2008/2009 był "Rokiem przedszkolaka", a 2013/2014 - "Rokiem szkoły w ruchu".

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze