Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Polonia w przyszłym roku dostanie tyle samo pieniędzy co w tym

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 26 września 2014, 08:42

  • 0
  • Powiększ tekst

W przyszłym roku, podobnie jak w obecnym, MSZ przeznaczy w ramach konkursu na wsparcie Polonii około 60 mln zł - informuje ministerstwo. Resort pracuje też nad projektem rządowego programu współpracy z Polonią na lata 2015-2020.

W czwartek wiceminister SZ Tomasz Orłowski przedstawił podczas posiedzenia sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą informację na temat sposobu dystrybucji i podziału środków finansowych przeznaczonych na polonijne organizacje pozarządowe.

Orłowski zapewnił, że w przyszłym roku tryb finansowania Polonii przez MSZ nie zmieni się. Przedsięwzięcia wspierające Polaków za granicą będą dotowane w ramach konkursu "współpraca z Polonią i Polakami za granicą" oraz przez projekty polonijne realizowane przez polskie placówki dyplomatyczne.

Obecnie MSZ przygotowuje nowy regulamin konkursu. Ministerstwo planuje, że kolejna edycja rozpocznie się w połowie października; ma być rozstrzygnięty do połowy lutego.

"Nie zmieniają się procedury. Chcemy wyeliminować usterki, niedociągnięcia" -

zaznaczył Orłowski.

Wiceminister zapowiedział również, że w 2015 roku nie zmienią się środki jakie będą do rozdzielenia w ramach konkursu. W 2014 roku MSZ przeznaczyło na ten cel około 59 mln zł, w 2013 60,6 mln zł.

Na wsparcie dla Polonii za pośrednictwem placówek dyplomatycznych w 2014 r. trafiło 22 mln zł, w 2013 r. - 30 mln zł, w 2013 r. - 25 mln zł.

Orłowski poinformował też posłów o nowym dokumencie, nad którym trwają prace w MSZ.

"Jesteśmy w trakcie szykowania rządowego projektu programu współpracy z Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą. Roboczo zastanawiamy się nad przyjęciem określeniem +polskiej diaspory+, jako terminu, który będzie poszerzający w stosunku do dotychczasowych kategorii, którymi zajmujemy się mówiąc o Polakach za granicą. To będzie nowy dokument rządowy, który będzie zamykał naszą współpracę z Polonią w ramach czasowych 2015-2020" -

powiedział wiceszef MSZ.

Ostatni, wieloletni rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą został przyjęty w 2007 r. Określał m.in. zasady współpracy organów administracji rządowej w sferze polityki polonijnej, cele strategiczne dot. polityki polonijnej, zadania długofalowe MSZ i placówek dyplomatycznych, zasady współpracy z organizacjami polonijnymi.

Wstępny projekt Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą na najbliższe lata powstaje w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Z danych MSZ wynika, że ponad 18 mln Polaków żyje poza granicami kraju: 4,3 mln - w Europie Zachodniej, 1,5 mln - w Europie Wschodniej, ok. 12,5 mln w obu Amerykach. Z 4,3 mln Polaków w Europie Zachodniej 2,5 mln to tzw. nowa emigracja. Przeważają w niej ludzie młodzi. Ćwierć miliona "nowej emigracji" w Europie Zachodniej stanowią dzieci.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze