Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Żywność pod kontrolą

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 stycznia 2013, 08:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Ponad 3 tys. kontroli jakości żywności przeprowadziła w ub.r. Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych w Szczecinie. Większość z 800 tys. zł kar, które nałożyła Inspekcja, dotyczyła niezgodnych z prawdą informacji na opakowaniach.

Inspekcja sprawdza, czy producenci żywności zachowują odpowiednią jej jakość - chodzi m.in. o wyroby piekarnicze, przetwory zbożowe, mięsne i rybne, ale również napoje bezalkoholowe, a także piwo czy wino. Kontroluje również owoce i warzywa na każdym etapie obrotu - wynika z informacji służb prasowych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Kontrola dotyczy wyglądu produktu, jego składu i tego, czy informacja na ten temat jest zgodna z prawdą, informacji o składnikach alergennych. Podczas kontroli pobierane są próbki do badań laboratoryjnych oraz sprawdzane jest oznakowanie produktu.

"Na początku stycznia nasza kontrola w jednym z zakładów przetwórstwa mięsnego wykazała, że w kiełbasie, opisanej jako podwawelska wędzona, znajdowało się mięso drobiowe, skrobia i soja, których producent nie podał w składzie produktu" - poinformował Andrzej Romaniuk, wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych. "Zafałszowanie dotyczyło partii 200 kg kiełbasy. Ponieważ był to kolejny artykuł zafałszowany przez tego producenta, nałożyliśmy na niego karę w wysokości 80 tys. zł" - dodał Romaniuk.

Inspekcja bada produkty pochodzące od polskich producentów oraz importowane. Kontrole towarów sprowadzanych do kraju odbywają się m.in. w portach: w Szczecinie i Świnoujściu. W 2012 r. najczęściej kontrolowane były ryby mrożone pochodzące z m.in. Chin, Chile, Wietnamu, Rosji, Tanzanii i Nowej Zelandii. Inspekcja kontrolowała też m.in. wina z Argentyny, przetwory owocowe z Turcji, kawę z Laosu, żyto z Rosji, hibiskus z Nigerii czy czosnek z Chin.

Oprócz kar finansowych, Inspekcja wydaje także decyzje nakazujące znakowanie lub zakazujące wprowadzania produktu do obrotu.

(PAP)

res/ je/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze