Informacje

Foto: Marcin Obara / PAP
Foto: Marcin Obara / PAP

Sejmowy blamaż platformowej podkomisji Święcickiego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 marca 2015, 19:47

    Aktualizacja: 31 marca 2015, 21:02

  • 7
  • Powiększ tekst

Posłowie Platformy Obywatelskie z nadzwyczajnej podkomisji sejmowej po raz kolejny zajęli się sprawą spółdzielczych kas. I po raz kolejny udowodnili, że chodzi im tylko i wyłącznie o polityczną nagonkę, a nie merytoryczną dyskusję.

Na drugim już posiedzeniu podkomisji do spraw realizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych w ramach sejmowej Komisji Finansów Publicznych, które odbyło się dziś popołudniem, niewiele było o tym systemie SKOK. A przecież taka idea przyświecała pomysłodawcom powołania tego nadzwyczajnego gremium.

Opozycyjni posłowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) uczestniczący w obradach, zarzucili nierzetelność przewodniczącemu Marcinowi Święcickiemu z Platformy Obywatelskiej (PO), który usunął z porządku dnia dyskusję o nieprawidłowościach w SKOK Wołomin, proponując w zamian dyskusję o SKOK-u im. Św. Jana z Kęt.

Czytaj więcej na ten temat: Jak zamordowano SKOK Św. Jana z Kęt - prawdziwa historia przejęcia spółdzielczej kasy przez Alior Bank

Święcicki usłyszał publicznie, że traktuje temat wybiórczo, co nie służy rzetelnej dyskusji o działaniach całego systemu SKOK, budzi za to niezdrowe emocje.

Posłów PiS wspierał poseł Andrzej Romanek ze Zjednoczonej Prawicy (ZP), który apelował do wszystkich stron o odpowiedzialność za słowa i rzetelną dyskusję bez wywoływania sensacji.

Niestety emocje związane z okresem kampanii wyborczej nie sprzyjają rzetelnej dyskusji o okolicznościach powstania ustawy o SKOK, oraz jakości sprawowanej nad kasami kontroli, nie mówiąc o jakichkolwiek propozycjach zmian.

Wyraźnie podekscytowany swoją funkcją przewodniczący podkomisji wręcz wprost sugerował, że źródłem problemów w Kasach, był wieloletni brak nadzoru ze strony KNF ( stawiając przy tym bezkrytycznie Komisję, jako wzór „bezbłędnie działającej instytucji”).

O tym, że na poważne dyskutowanie o SKOK nie ma co liczyć w kampanii wyborczej, świadczy powtarzany w PO jak mantra zarzut, że posłowie PiS "chronią" Kasy przed nadzorem KNF.

Posłowie koalicji zupełnie już „zapomnieli” o tym, że w lipcu 2008 roku aż 205 posłów Platformy Obywatelskiej oraz 29 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosowało za odrzuceniem prezydenckiego projektu, który miał wprowadzić nadzór państwowy realizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi i Kasą Krajową.

Dzisiejsze posiedzenie sejmowej komisji Święckiego zakończyło się sromotną porażką i kolejnym wizerunkowym blamażem Platformy Obywatelskiej. Unikając tematu SKOK-u Wołomin, PO przyznała się publicznie, że politycy z pierwszego szeregu tej partii są uwikłani w aferę, której głównymi bohaterami są oficerowie Wojskowych Służb Informacyjnych.

Czytaj więcej na ten temat: Wołomińskie Służby Inwestycyjne

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze