Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Czworo Polaków zatrzymanych - chodzi o wyłudzenia VAT we Włoszech

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 maja 2016, 08:24

  • 0
  • Powiększ tekst

Czworo Polaków poszukiwanych europejskimi nakazami aresztowania przez włoskich śledczych zostało zatrzymanych przez policjantów z CBŚP w Poznaniu i Łodzi. Należeli do międzynarodowego gangu wyłudzającego podatek VAT; straty które spowodowali szacowane są na ponad 11 mln euro.

Jak poinformowała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Agnieszka Hamelusz zatrzymanym grozi do ośmiu lat więzienia. "Policjanci z Włoch, którzy prowadzą sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wprowadzaniem do obrotu oleju napędowego bez odprowadzenia VAT-u i akcyzy zwrócili się do nas o pomoc w zatrzymaniu Polaków - trzech mężczyzn i kobiety. Justyna S. i Waldemar G. wpadli pod Poznaniem; Adam S. i Andrzej P. w Łodzi" - dodała.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w międzynarodowej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Z ustaleń śledczych wynika, że gang podzielony był na dwie części. Osoby zatrzymane w Polsce organizowały produkcję i dostarczanie do Włoch oleju smarowego bez płacenia cła.

"We Włoszech członkowie grupy szukali klientów, którzy kupowali olej, ale już jako napędowy. Fałszowana była dokumentacja przewozowa i faktury. Włoska policja ustaliła, że w ciągu roku grupa wprowadziła i sprzedała na terenie tego kraju blisko 13 mln litrów oleju smarowego" - dodała Hamelusz.

Grupa zajmowała się również przemycaniem tytoniu z Polski do Włoch - nie odprowadzając należnych podatków. "Zatrzymania w Polsce były przeprowadzone jednocześnie z zatrzymaniami we Włoszech, gdzie w ręce wymiary sprawiedliwości trafiło kilkunastu obywateli tego kraju" - zaznaczyła Hamelusz.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze