Informacje

Paweł Szałamacha, fot. Ministerstwo Finansów
Paweł Szałamacha, fot. Ministerstwo Finansów

Szałamacha: wkrótce szczegóły pakietu hazardowego i ustawy o VAT

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 maja 2016, 10:02

  • 4
  • Powiększ tekst

W najbliższym czasie resort finansów przedstawi pakiet ustaw regulujący rynek hazardu i pakiet dotyczący uszczelnienia poboru podatku VAT - zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

Szałamacha podkreślił, że zapowiadany pakiet uszczelniający VAT "pozwoli od 2017 r. uzyskiwać wyższe dochody z tego podatku". Poinformował, że bardzo zaawansowany jest też tzw. pakiet paliwowy, który ma zmienić ustawę o VAT, akcyzie i prawo energetyczne. Ma to uszczelnić rynek paliw płynnych w obszarze wewnątrzwspólnotowego obrotu paliwami płynnymi. Minister wyjaśnił, że bardzo duża część "dziury" wynikłej z funkcjonowania szarej strefy jest efektem tego, iż paliwo, korzystając ze swobód w obrocie wewnątrzwspólnotowym, wjeżdża do Polski, ale nie jest tu opodatkowane.

"Ten pakiet, mam nadzieję, zostanie przedłożony na kolejne posiedzenie Rady Ministrów" - mówił Szałamacha.

Zapowiedział również "ustawy regulujące nową logikę procesu budżetowego". Zdaniem ministra należy bowiem odejść od "mikrozarządzania" na rzecz "zarządzania większymi agregatami" i negocjowania między ministrami dużych kwot. Reforma budżetu weszłaby od 2018 roku.

Czytaj także: Nowe obowiązki podatkowe dla przedsiębiorców. Niewiele czasu na przygotowania

Minister finansów przypomniał, że rząd przygotował i przejął ustawę budżetową na ten rok, po czym resort finansów zaczął proces odbudowy dochodów własnych państwa poprzez szereg działań ustawowych, faktycznych i personalnych. Są one na różnych stopniach zaawansowania.

"Pracujemy nad głęboką reformą instytucjonalną polskiej skarbówki poprzez powołanie skonsolidowanej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która scali dzisiaj działające oddzielnie administracja podatkową, Służbę Celną oraz kontrolę skarbową. Efektem będzie obniżenie kosztów działania administracji skarbowej, stworzenie sprawnej, kompetentnej i przyjaznej dla podatników, ale także bardzo konsekwentnej wobec tej części uczestników życia gospodarczego, którzy chcą oszukiwać budżet, służby" - powiedział.

Dodał, że nowa KAS w zamierzeniu ma być powołana 1 stycznia 2017 r.

Szałamacha poinformował też, że zakończono uzgodnienia międzyresortowe projektu zmian ustawy o CIT i PIT, który realizuje zapowiedź programową wprowadzenia 15-proc. podatku dla małych przedsiębiorców. "Jednocześnie w tej samej ustawie zaproponowaliśmy szereg przepisów, które uszczelniają system podatku dochodowego (...). W związku tym realizujemy strategię zarówno uproszczenia i w tym przypadku obniżenia podatków dla przedsiębiorców, ale także uszczelnienia ich poprzez eliminację pewnych luk i dziur nadużywanych przez część uczestników obrotu gospodarczego" - mówił.

Minister finansów przyznał, że nie udało się szybko uchwalić ustawy o podatku od marketów "z uwagi na liczne protesty". "Ta ustawa została skierowana do prac na Komitet Stały RM w najbliższych dniach, musieliśmy przepracować ten pierwotny projekt" - powiedział.

Nie udało się też - dodał - szybko przeprowadzić głębokiej nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jak zaznaczył, "pomimo dosyć szybkiego tempa prac parlamentarnych", prace nad projektem jeszcze się nie skończyły. "Będę zabiegał, by stało się to jeszcze w maju" - zapowiedział minister finansów.

(PAP)

Zobacz: Bank zabierze ci pieniądze z konta. W jakiej sytuacji?

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze