Kościński: SLIM VAT 2 uprości rozliczenia przedsiębiorców
Przygotowaliśmy SLIM VAT 2, czyli kolejne uproszczenie w postaci pakietu modernizacji w rozliczeniach podatku VAT - poinformował w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Przedsiębiorcy oszczędzą swój cenny czas - dodał.
Kościński w czwartek na spotkaniu prasowym on-line przypomniał, że kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów opracowało pakiet SLIM VAT.
„To pilotaż, który uprościł rozliczenie VAT (…). SLIM VAT wszedł w życie od początku bieżącego roku i był odpowiedzią na postulaty rynku i wychodził na przeciw oczekiwaniom biznesu. Był efektem dialogu, na który bardzo mocno stawiamy nacisk w Ministerstwie Finansów” - powiedział Kościński.
1 stycznia w życie weszła nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca pakiet tzw. SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT). Zawiera ona rozwiązania upraszczające rozliczenia o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w podatku od towarów i usług.
„Cały czas wsłuchujemy się w głos biznesu, dlatego proponujemy kolejne uproszczenie w postaci pakietu modernizacji w rozliczeniach podatku VAT. Przygotowaliśmy SLIM VAT 2. Pakiet poprawi płynność firm i uprości kolejne procedury. W efekcie przedsiębiorcy oszczędzą swój bardzo cenny czas” - tłumaczył w czwartek Kościński.
Jak powiedział, wdrożone w ostatnich latach rozwiązania uszczelniające, znacznie przyspieszyły wiele procesów kontrolnych realizowanych przez Krajową Administrację Skarbową. „I dzięki temu można zrezygnować z wielu już niepotrzebnych formalności i obowiązków” - wskazał minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Dodał, że rozwiązania w SLIM VAT 2, to również postulaty zgłoszone przez przedsiębiorców poprzez aplikację „Głos podatnika” oraz w trakcie spotkań z cyklu „Dialog z biznesem”.
„Pakiet SLIM VAT 2 składa się z pięciu bloków; znajduje się tam 15 uproszczeń” - poinformował Kościński.
Jak opisywał podczas spotkania wiceminister finansów Jan Sarnowski, pierwszy blok zmian dotyczy prostszego fakturowania, drugi „przyjaznego odliczania VAT”, trzeci - zmian dot. VAT w obrocie międzynarodowym, czwarty - rozliczeń VAT w obrocie nieruchomościami, a piąty poprawy płynności w ramach mechanizmu podzielonej płatności oraz modyfikacji w uldze na złe długi.
Zmiany w ramach bloku „łatwiejsze fakturowanie” obejmują m.in. łatwiejsze wystawianie korekt faktur, rezygnację z duplikatu faktury, wydłużenie czasu na wcześniejsze wystawienie faktury z 30 do 60 dni, uproszczenie wystawiania faktur zbiorczych oraz zniesienie limitu kilometrowego dla uznania biletu jako faktury.
W ramach bloku „przyjazne odliczanie VAT” przewidziano m.in. uproszczenia dotyczące wykonywania prawa do odliczenia VAT, np. odliczeń na samochód służbowy.
Segment uproszczeń dotyczących VAT w obrocie międzynarodowym będzie się odnosił m.in. do importu usług, korekt faktur oraz odpowiedzialności solidarnej agencji celnych.
Z kolei ułatwienia w obrocie nieruchomościami wprowadzi - według MF - zmiana sposobu zgłaszania kupna nieruchomości do Urzędu Skarbowego.
Zdaniem resortu finansów, poprawa płynności firm ma nastąpić dzięki zmianom w zasadach mechanizmu podzielonej płatności, dotyczącym m.in. wpłat do KRUS, a także przedłużeniu terminu skorzystania z ulgi na złe długi z dwóch na trzy lata.
Sarnowski zapowiedział, że większość nowych uproszczeń mogłaby wejść w życie od 1 października 2021 r., a niektóre od 1 stycznia 2022 r.
Dodał, że Ministerstwo Finansów pracuje nad trzecią odsłoną SLIM VAT, której prezentacja planowana jest w drugiej połowie tego roku.
Czytaj też: Koreańczycy chcą zbudować elektrownie jądrowe w Polsce!
PAP/kp