Informacje

fot. materiały prasowe PKP Cargo
fot. materiały prasowe PKP Cargo

PKP Cargo nie kupi kolejowych spółek PKN Orlen

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 25 czerwca 2016
  • 00:10
  • 0
  • Tagi: biznes gospodarka paliwa PKN Orlen PKP Cargo transport UOKiK
  • Powiększ tekst

PKP Cargo odstąpiło od umów nabycia aktywów spółek kolejowych PKN Orlen: Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia - poinformował przewoźnik w piątkowym giełdowym komunikacie. Spółki te zajmują się transportem paliw i chemikaliów.

W listopadzie 2015 r. PKP Cargo poinformowało, że zawarła wstępną umowę z PKN Orlen dotyczącą przejęcia spółek Orlen KolTrans oraz Euronaft Trzebinia. Wartość transakcji wynosiła ponad 250 mln zł. Jej finalizacja wymagała zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Decyzja zarządu PKP Cargo SA o odstąpieniu od umowy sprzedaży poprzedzona była głęboką analizą zasadności realizacji transakcji nabycia aktywów kolejowych KolTrans i Euronaft" - napisano w komunikacie.

Dodano, że rezygnacja z zakupu podyktowana była "szeregiem zidentyfikowanych czynników ryzyka dla PKP Cargo" wynikających z realizacji umów, ryzkiem dotyczącym przyszłości rynku, "stosunku strony społecznej do zmiany właściciela aktywów" oraz przedłużającym się postępowania przed UOKiK i oczekiwaniem na zgodę prezesa UOKiK na koncentrację.

W listopadzie ub.r. ówczesny prezes PKP Cargo Adam Purwin uzasadniał decyzję o planach zakupu spółek zmianą strategii PKP Cargo na lata 2016-2020. Zakładała ona zmniejszenie udziału węgla w przewozach i zwiększenia udziału PKP Cargo w rynku przewozu paliw płynnych.

Spółka Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia działają na rynku przewozów paliw i chemikaliów. Przewożą ponad 40 proc. produktów wytwarzanych przez PKN Orlen, głównie do terminali paliwowych i zakładów chemicznych. Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia utrzymują w sumie ok. 2,5-proc. udział w polskim rynku, liczony pracą przewozową.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. 30 października 2013 r. spółka ta zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem pozostaje PKP SA.

PAP, sek

Komentarze