Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polska wprowadzi zakaz użytkowania aut spalinowych?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 października 2016, 08:27

  • 11
  • Powiększ tekst

Pomysł, aby całkowicie zakazać sprzedaży samochodów z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym pojawił się już wcześniej w Holandii i Norwegii. O propozycji wprowadzenia samochodów elektrycznych coraz głośniej mówi się w Polsce. Czy zakaz produkcji aut spalinowych ma w ogóle szanse wejść w życie?

Magazyn „Der Spiegel” zastanawiał się ostatnio nad prawdopodobieństwem wprowadzenia takiego zakazu w Niemczech. Jak podaje gazeta, w Bundesracie - wyższej izbie niemieckiego parlamentu, zawiązał się ponadpartyjny sojusz, który popiera taką inicjatywę. Zdaniem zwolenników zakazu jedynie taka inicjatywa pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do powietrza. Pomysł ma dotyczyć na początku rynku pierwotnego, co w praktyce oznacza, że przez kolejne kilka/kilkanaście lat po niemieckich drogach nadal byłyby obecne pojazdy z konwencjonalnymi silnikami.

Zmiana z aut silnikowych na napędzane energią elektryczną przyniosłaby istotną ewolucję dla niemieckiej, ale i europejskiej gospodarki. Produkcja aut elektrycznych wymaga bowiem zaledwie jednej dziesiątej załogi, jaka musi pracować w fabryce, w której produkowane są samochody z silnikiem spalinowym. Oznaczałoby to znaczną redukcję etatów w branży motoryzacyjnej, a to może wzbudzić protesty osób zagrożonych zwolnieniem.

Na razie zwolennicy zmian w Niemczech chcą przekonać unijnych parlamentarzystów, aby objęły one całą Unię Europejską.

/AutoCentrum.pl

Powiązane tematy

Komentarze