Informacje

Senator G.Bierecki zaproponował zwiększenie odpisów na Fundusz Świadczeń Socjalnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 listopada 2016, 14:47

  • 1
  • Powiększ tekst

Senator Grzegorz Bierecki składa poprawkę dotyczącą zwiększenia odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Parlament pracuje nad ustawą okołobudżetową, która zakłada zmiany w kilku ustawach.

Najwięcej emocji wzbudził punkt, w którym wprowadzono m.in. przepis dotyczący umorzenia pożyczek udzielonych FUS przez Skarb Państwa na finansowanie świadczeń gwarantowanych przez państwo, których termin spłaty przypada na 31 marca 2017 r. Chodzi o 39 mld 151 mln 886 tys. zł, które z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „pożyczył” sobie rząd Donalda Tuska, by łatać dziurę budżetową.

Jak zapewnił autor poprawki, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Grzegorz Bierecki, nowe prawo jest odpowiedzią na kreatywną księgowość poprzedniego rządu i ministra Rostowskiego.

My uważamy, że parlament powinien znać rzeczywisty, prawdziwy stan finansów państwa i tego typu sztuczki księgowe nie powinny być stosowane. To jest powszechny standard, za to się w innych krajach o rozwiniętych gospodarkach ministrów finansów bije po łapach. My nie chcemy stosować takich sztuczek – powiedział Bierecki.

Jako przykład senator podał Brazylię, gdzie wobec prezydent Dilmy Rousseff przeprowadzono procedurę impeachmentu i w sierpniu 2016 roku zdjęto ją z urzędu. Formalnym powodem były bezprawne działania rządu, których celem było domknięcie budżetu państwa i ukrycie powiększenia się deficytu, czyli podobna kreatywna księgowość, jaką uprawiał minister finansów w rządzie Tuska.

Szkoda tylko, że u nas zabrakło takich standardów. Całe szczęście ministra Rostowskiego odwołali sami wyborcy – powiedział przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych .

Projekt ustawy okołobudżetowej reguluje też przepisy związane ze świadczeniami dla nauczycieli, pracowników uczelni publicznych, wojska, policji i innych służb mundurowych. Senator Bierecki zapewnił, że na zmianach skorzysta więcej osób. Opozycji nie spodobało się, że według poprawki fundusz socjalny ma zostać zwiększony o 8,4 proc.

Poprawka, która dotyczy zwiększenia odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych przewiduje, że będziemy to realizować konsekwentnie, ale etapowo. Tak też postępujemy – powiedział senator.

Przypomnijmy, że projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2017 r. jest bardzo ściśle związany z projektem przyszłorocznego budżetu, a jej uchwalenie zapewnia pełną realizację ustawy budżetowej.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze