Informacje

Wskaźnik koniunktury bankowej wzrósł po raz drugi w tym roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lutego 2017, 12:35

  • 1
  • Powiększ tekst

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w lutym o 3,2 pkt. do 23,2 pkt. - poziomu najwyższego od 9 miesięcy - poinformowały we wtorek Związek Banków Polskich i Kantar TNS. Oczekiwany jest wzrost kredytów dla gospodarstw domowych i firm.

Według cytowanego w komunikacie Marcina Idzika z Kantar TNS, zmiana ta, podobnie jak przed miesiącem, jest spowodowana wzrostem indeksu wyprzedzającego aktywność klientów na rynku bankowym, który w porównaniu ze styczniem poprawił wartość o 4,9 pkt. W stosunku do grudnia ubiegłego roku daje to wzrost o niemal 15 pkt.

Silne wzrosty są oczekiwane na rynku kredytów gospodarstw domowych oraz kredytów dla przedsiębiorstw. Prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów na rynku bankowym są także optymistyczne. Miesiąc do miesiąca zaobserwowano wyraźną poprawę prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw - wyjaśnił Idzik.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że wzrost Pengabu do 23,2 pkt. stanowi wynik najwyższy od 9 miesięcy. Według niego szczególnie pozytywnie należy czytać wyniki prognozy makroekonomicznej.

Wskaźnik prognozy rozwoju przedsiębiorstw wzrósł o 15 pkt., natomiast wskaźniki rozwoju gospodarki kraju, a także wskaźnik gospodarstw domowych o 6 pkt. W zakresie prognozy sześciomiesięcznej rynku kredytowego, w większości monitorowanych obszarów także zaznacza się tendencja wzrostowa - zauważył Pietraszkiewicz.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze