Informacje

Fed utrzymał stopy procentowe w USA na tym samym poziomie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 maja 2017, 07:46

    Aktualizacja: 4 maja 2017, 08:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Zarząd Banku Rezerw Federalnych (Federal Reserve Board ) zdecydował w środę o utrzymaniu oprocentowania podstawowych stóp kredytowych na dotychczasowym poziomie. Amerykański bank centralny pozostawił bez zmian główną stopę procentową w przedziale 0,75-1,00 proc.

"FOMC ocenia, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w I kw. prawdopodobnie było przejściowe i ciągle spodziewa się, że wraz ze stopniowymi zmianami w polityce monetarnej aktywność w gospodarce będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie, sytuacja na rynku pracy ulegnie dalszej poprawie, a inflacja ustabilizuje się w okolicach 2 proc. w średnim terminie" - napisano w komunikacie.

Fed nie zmienił brzmienia fragmentu komunikatu dotyczącego polityki sumy bilansowej i nadal zamierza reinwestować zapadające aktywa z powrotem w sumę bilansową, aż normalizacja polityki monetarnej będzie "trwać już jakiś czas".

Decyzja Zarządu Banku Rezerw Federalnych nie była zaskoczeniem dla inwestorów: zapowiedzią takiej decyzji były raporty ekonomiczne wskazujące, że amerykańska gospodarka w pierwszym kwartale bieżącego roku zarejestrowała anemiczne tempo wzrostu, ilustrowane m.in. stagnacją na rynku pracy.

»» Komentarz analityków po decyzji Fed czytaj tutaj:

Fed realizuje wyceniony już scenariusz

Fed szykuje grunt pod czerwcową podwyżkę stóp?

Zdaniem zarządu Fed słabe tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki miało przejściowy, typowy dla miesięcy zimowych charakter.

Nowojorska giełda przyjęła decyzję Zarządu Banku Rezerw Federalnych ze spokojem. O wiele większe znaczenie niż decyzje Fed mają dla inwestorów przyjęcie zaproponowanego przez prezydenta Donalda Trumpa w ubiegłym tygodniu planu reformy systemu podatkowego i perspektywy reformy opieki medycznej.

Szanse, że Fed podwyższy oprocentowanie podstawowych kredytów o 0,25 pkt. procentowego podczas następnego posiedzenia, które odbędzie się od 13-14 czerwca, eksperci oceniają na 70 proc. Ostatni raz Zarząd Banku Rezerw Federalnych podwyższył podstawowe stopy w marcu br.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP), sek

Powiązane tematy

Komentarze