
Morawiecki o rajach podatkowych: nie chowajmy głowy w piasek
Będę poruszał kwestię Paradise Papers podczas spotkań Eurogrupy w Brukseli - poinformował PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że ewentualne polskie wątki w dokumentach będą badane przez odpowiednie służby.
Morawiecki bierze udział w spotkaniu Eurogrupy w Brukseli. Odbywa się ono w poszerzonym formacie, m.in. z udziałem Polski, a jego celem jest m.in. przygotowanie grudniowego szczytu strefy euro z udziałem państw „non-euro”.
»» O postulatach M.Moraieckiego na spotkaniu Eurogrupy czytaj tutaj:
Morawiecki chce podatkowego Bretton Woods
Morawiecki poinformował PAP, że podczas spotkań w ramach Eurogrupy poruszy problem unikania opodatkowania z wykorzystaniem rajów podatkowych. Nawiązał w ten sposób do ujawnionych przez media tzw. Paradise Papers, z których wynika, że wiele najważniejszych osób na świecie transferowało pieniądze do rajów podatkowych.
»» O Paradise Papers czytaj tutaj:
To żałosne. Ikony lewicy unikały podatków
Chcecie listy rajów podatkowych, zróbcie sobie sami Problem rajów podatkowych okiem ekspertów
„Będę o tym mówił na wszystkich moich spotkaniach: z komisarzem Oettingerem (komisarzem ds. budżetu i zasobów ludzkich - PAP), na spotkaniach krajów strefy euro, na spotkaniach krajów non-euro. Mówię o tym jak Katon o Kartaginie, że raje podatkowe są niebezpiecznym mechanizmem pozbawiania środków budżetowych i jak najbardziej - w kontekście dyskusji o zdolności budżetowej, fiskalnej strefy euro - trzeba o tym mówić. To +słoń w pokoju+, wielka sprawa, przed którą czasami chowamy głowę w piasek, udajemy, że jej nie widzimy. Polska to jednak bardzo głośno podkreśla” - powiedział PAP Morawiecki.
Przypomniał, że Uniwersytet w Amsterdamie przebadał 98 mln firm. Na tej podstawie wyprowadzono wniosek, że Holandia, Szwajcaria i Wielka Brytania to trzy najważniejsze raje podatkowe na świecie. Zdaniem Morawieckiego, te kraje powinny uderzyć się w pierś, żeby można zacząć mówić o opodatkowaniu dochodów w krajach, w których przychody są uzyskiwane. „Dlatego kwestię Paradise Papers poruszę dziś w wielu miejscach” - podkreślił.
Pytany, czy nasz fiskus będzie badał polski wątek w tych dokumentach powiedział, że ”jeżeli tylko się pojawią polskie wątki z tych dokumentów, to na pewno będą one badane przez odpowiednie służby, w kontekście skarbowym i w kontekście legalności„.
Blisko sto mediów na całym świecie ujawniło tzw. Paradise Papers. Z zaprezentowanych ponad 13 mln dokumentów wynika, że wiele najważniejszych osób na świecie transferowało pieniądze do rajów podatkowych. Dotyczy to m.in. członków gabinetu i doradców prezydenta USA Donalda Trumpa, rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina czy współpracowników premiera Kanady Justina Trudeau.
Marcin Musiał (PAP), sek
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.