Informacje

Blok 460 MW Elektrowni Łagisza będzie dostarczał także ciepło

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 czerwca 2017, 11:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Blok o mocy 460 megawatów z będzińskiej Elektrowni Łagisza, oprócz produkcji energii elektrycznej, będzie też dostarczał ciepło dla mieszkańców Będzina i Sosnowca. Rozpoczęły się już przygotowania do modernizacji tej jednostki - podała spółka Tauron Polska Energia

Jak poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Tauronu, blok w Elektrowni Łagisza zostanie zmodernizowany pod kątem efektywnego wykorzystania ciepła powstającego w procesie produkcji energii elektrycznej, czyli lepszego wykorzystania energii w paliwie pierwotnym poprzez produkcję w kogeneracji.

W efekcie, poza produkcją energii elektrycznej, jednostka będzie obsługiwała rynek dostaw ciepła o mocy około 250 MWt, zabezpieczając potrzeby związane z ogrzewaniem mieszkańców Będzina i Sosnowca. Zmodernizowany blok w Łagiszy będzie mógł dostarczać ciepło już w 2019 roku.

Jak powiedział cytowany w przesłanym PAP komunikacie wiceprezes Tauron Polska Energia Jarosław Broda, projekt prowadzony w Elektrowni Łagisza to jeden z efektów zarządzania w Grupie Tauron, który zakłada współpracę spółek wchodzących w skład holdingu w zakresie bezpiecznych, stabilnych i pewnych dostaw ciepła. Tauron Wytwarzanie będzie producentem ciepła, a Tauron Ciepło dystrybutorem oraz dostawcą ciepła do klientów.

Przedsięwzięcie to jest zgodne ze strategią grupy zakładającą efektywną współpracę jej spółek w obszarze ciepła począwszy od momentu wydobycia węgla, poprzez produkcję ciepła, aż do jego dostaw sieciami przesyłowymi - powiedział Broda.

Tauron Polska Energia SA jest liderem grupy kapitałowej zajmującej się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni Polski i jest największym dystrybutorem oraz drugim pod względem wielkości krajowym sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

SzSz (PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze