Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Opłaty za korzystanie z kart kredytowych będą musiały zostać obniżone

Prof. Henryk Cioch

Prof. Henryk Cioch

Prawnik, senator RP, profesor, pracownik naukowy KUL

  • Opublikowano: 22 października 2013, 16:29

    Aktualizacja: 23 października 2013, 11:20

  • 2
  • Powiększ tekst

W marcu b.r. zauważyłem, że opłaty obowiązujące w Polsce za korzystanie z kart kredytowych i kart płatniczych są najwyższe w Unii Europejskiej (średnio 1,5 % od każdej transakcji). W naszym kraju istnieje ponadto swoisty duopol międzynarodowych organizacji kartowych Masters i Visa, który na opłatach interchange zarabia miliardy złotych w skali roku.

W dniu 30 sierpnia 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o usługach płatniczych, która zakłada, iż od połowy 2014 roku obowiązywać będzie w Polsce poziom opłaty interchange w wysokości 0,5 % wartości transakcji. Nie jest to jednak żaden szczególny sukces, ponieważ opłaty te w wielu krajach Unii Europejskiej kształtują się obecnie na poziomie 0,2 – 0,3 % wartości transakcji. Cieszę się więc, że Parlament Europejski przygotowuje rozporządzenie określające wysokość maksymalnej opłaty interchenge w transakcjach kartowych na poziomie unijnym. Opłaty te zostaną obniżone do poziomu 0,2 – 0,3 %. Wprowadzenie maksymalnych stawek opłat interchange na obszarze całej Unii Europejskiej spowoduje, że ustawę z dnia 30 sierpnia 2013 r. o usługach płatniczych, regulującej maksymalne stawki opłat interchange na rynku polskim z korzyścią da konsumentów i rynku bezgotówkowego trzeba będzie więc po raz kolejny nowelizować.

Jestem zdziwiony, że w trakcie konsultacji nad rozwiązaniami unijnymi, które będą musiały zostać implementowane w Polsce, negatywne stanowisko w odniesieniu do proponowanych zmian zajął Narodowy Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Banków Polskich oraz Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Stanowisko tych podmiotów nie bardzo mnie interesuje. Regulacja unijna określona na poziomie rozporządzenia, pod rygorem wysokich sankcji finansowych, będzie musiała zostać implementowana przez Polskę, co leży w interesie korzystających z kart płatniczych i kart kredytowych. Przychylne stanowisko w zakresie omawianych regulacji zajął m.in. Biznes Centre Club oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

 

 

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

Uwaga!

TYLKO U NAS, wSklepiku.pl możesz nabyć bardzo atrakcyjne gadżety portalu!

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw dwóch toreb wPolityce.pl wzbogaconych rysunkami znakomitego artysty Andrzeja Krauzego. Można je nosić także przez ramię, mają szerokie i poręczne ucho, wytrzymały materiał, mieszczą format A4.

oraz

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Elegancki kubek z logotypem wPolityce.pl i specjalnie wykonanym rysunkiem znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.

Powiązane tematy

Komentarze