Standard złota w Chinach coraz bliżej
Chiny, które jeszcze 20 lat temu były zacofanym krajem rolniczym, dziś są drugą gospodarką świata i śmiałymi krokami dążą do tego, aby zdominować dotychczasowego lidera, czyli USA. Rozwijają się coraz prężniej nie tylko pod względem gospodarczym, ale politycznym czy militarnym. Rozwijające się szybciej w czasie kryzysu gospodarki wschodnie radzą sobie lepiej niż pogrążona w kłopotach gospodarczych cywilizacja zachodnia. Chiny zdecydowanie wyrastają na głównego lidera.
Chińskie władze i ekonomiści w ostatnich latach mocno stawiają na rozbudowę rezerw złota, które odgrywa coraz ważniejszą rolę w czasach kryzysu. W 2000 r. chińskie rezerwy wynosiły zaledwie 400 ton, dziś według ostatnich oficjalnych danych z 2009 r. Chiny posiadają 1054 ton złota (World Gold Council). Władze Chińskiej Republiki Ludowej niechętnie dzielą się informacjami finansowymi ze światem, stąd rzadko zdają raporty na temat stanu rezerw. Nieoficjalnie w tej chwili chińczycy mogą posiadać nawet od 2 do 3 tysięcy ton. Z roku na rok nabywają coraz więcej złota. Według różnych informacji dochodzących prosto z państwa środka , celem chińczyków jest rozbudowa rezerw nawet do poziomu 10-20 tysięcy ton królewskiego kruszcu.
Władze zachęcają także własnych obywateli do nabywania złota. Kupują oni mnóstwo sztabek, monet i biżuterii. Społeczeństwo chińskie jest drugie w kolejce po złoto zaraz po Indiach. W pierwszym kwartale 2013 r. popyt na złoto wyniósł 245 ton (World Gold Council). Ze względu na ograniczenia na zakup złota w Indiach, sytuacja może się wkrótce odwrócić. Po kwietniowych spadkach ceny złota, w Chinach inwestorzy masowo rzucili się na zakup kruszcu.
Chiny są także pierwsze jeśli chodzi o produkcję złota. W 2012 r. wyprodukowali 370 ton. Druga w rankingu Australia zaledwie 250 ton (U.S. Geological Survey).
Podsumowując, Chiny systematycznie powiększają rezerwy złota, znajdują się w ścisłej czołówce pod względem popytu na żółty kruszec oraz są liderami jeśli chodzi o produkcję. Już na pierwszy rzut oka widać, że złoto jest dla tego kraju niezwykle ważne. W przeciwieństwie do Indii nie chodzi tutaj o kulturę i tradycję, ale o pieniądze. Chińczycy nabywają złoto przede wszystkim po to, aby zabezpieczyć się przed kryzysem, takie jest ich główne stanowisko w tej sprawie.
Jednak nie chodzi tylko o to. W ostatnich latach wielu ekonomistów i ekspertów coraz głośniej mówi o tym, że Chiny zmierzają do oparcia juana o złoto. Też wspominałem o tym już wielokrotnie. Ewidentnie Chiny mają duże plany co do złota, władze i chińscy ekonomiści doskonale zdają sobie sprawę z kryzysu finansowego i tego, że może się on zakończyć poważną katastrofą finansową. Opierając juana o złoto będą mogli zwiększyć swoją dominację w świecie finansów detronizując dolara. Złoty juan byłby nową walutą rezerwową świata i najbezpieczniejszą oraz najstabilniejszą walutą. Chiny mogłyby dyktować warunki i być inicjatorem nowych poważnych zmian w systemie finansowym. Tutaj można śmiało wrócić do tego, co potwierdza historia, że aby zdobyć większą władzę na świecie trzeba najpierw mieć władzę nad pieniądzem.
Kiedy zachód słabnie wschód mimo kryzysu radzi sobie lepiej i pod przewodnictwem Chin rośnie w siłę. Już w tej chwili nawet takie centra finansowe jak Nowy Jork czy Londyn tracą na rzecz Singapuru czy Hong Kongu. Kilka miesięcy temu kraje z grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki) spotkały się w Durbanie, aby omówić sprawy finansowe. Planują utworzenie instytucji, które przejmą role Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Mają to być instytucje, przygotowane do nadchodzących dużych zmian w systemie finansowym. Warto zwrócić uwagę, że banki centralne tych państw kupują w szybkim tempie złoto, co potwierdza, że planowane są naprawdę duże zmiany i Chiny zdobywają sojuszników wśród najlepiej rozwijających się gospodarek.
Z Chińskiego Banku Centralnego wyszły ostatnio głosy, że konieczne jest nowe porozumienie walutowe na wzór Bretton Woods, które mogłoby podjąć decyzję o ustanowieniu innej niż tracący na wartości dolar, waluty rezerwowej świata. Podczas pogrążania się obecnego systemu finansowego z centrum na zachodzie, rosnące w siłę Chiny zdają się szykować realną alternatywę w postaci powrotu do standardu złota.
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Tylko w naszym sklepie wSklepiku.pl, możesz kupić bardzo atrakcyjne gadżety portalu!
Zestaw dwóch toreb wPolityce.pl wzbogaconych rysunkami znakomitego artysty Andrzeja Krauzego. Można je nosić także przez ramię, mają szerokie i poręczne ucho, wytrzymały materiał, mieszczą format A4.
oraz
Elegancki kubek z logotypem wPolityce.pl i specjalnie wykonanym rysunkiem znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.