Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polskie meble podbiją Arabię Saudyjską

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lutego 2014, 15:33

  • 1
  • Powiększ tekst

Producenci mebli z Warmii i Mazur chcą znaleźć klientów w Arabii Saudyjskiej. Planowana jest wspólna oferta branży meblarskiej i misja gospodarcza do tego kraju - podał dziś marszałek województwa Jacek Protas.

Branża meblarska i drzewna to jedna z najlepiej rozwijających się branż na Warmii i Mazurach. Obok produkcji zdrowej żywności oraz turystyki to tak zwana inteligentna specjalizacja regionu wymieniona w strategii rozwoju społeczno-gospodarczej Warmii i Mazur do 2025 roku. Strategię w ubiegłym roku przyjął samorząd wojewódzki.

"Przygotowujemy wspólną ofertę producentów mebli z naszego regionu, by zaprezentować ją w Arabii Saudyjskiej. Na zaproszenie samorządu województwa odpowiedziało 10 przedsiębiorców produkujących różnego rodzaju meble: od kuchennych poprzez tapicerowane aż po ekskluzywne. Planujemy misję gospodarczą przedsiębiorców do Arabii Saudyjskiej" - powiedział dziś na konferencji prasowej marszałek Jacek Protas .

We wtorek na Warmii i Mazurach gościł przedstawiciel Królestwa Arabii Saudyjskiej, biznesmen z branży motoryzacyjnej szejk Abdullah F. Alkraidees. Szejk spotkał się z marszałkiem oraz przedstawicielami samorządów, na terenie których znajdują się atrakcyjnie biznesowo i turystycznie miejsca. Odwiedził także spółkę branży przetwórstwa mlecznego Polmlek w Lidzbarku Warmińskim. W środę w Olsztynie i Iławie spotka się z przedstawicielami firm meblarskich.

To już kolejna wizyta na Warmii i Mazurach przedsiębiorców z Arabii Saudyjskiej. Grupa biznesmenów z Arabii odwiedziła ten region także w ubiegłym roku. Takie misje gospodarcze zagranicznych przedsiębiorców w województwach Polski Wschodniej organizuje Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych (PAIZ).

Strategia rozwoju Warmii i Mazur zakłada, że region ma szczególne walory przyrodnicze. Lasy na Warmii i Mazurach zajmują 31 proc. powierzchni regionu. Według autorów dokumentu region powinien wykorzystać ten potencjał. Dlatego branża, która może liczyć na wsparcie to produkcja mebli i wyrobów z drewna. To właśnie na Warmii i Mazurach jest największa koncentracja zakładów produkujących meble. Firmy tej branży zatrudniają w sumie 12,6 tys. ludzi.

(PAP)

ali/ drag/

Powiązane tematy

Komentarze