Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

BGK negocjuje zakup pierwszych mieszkań na wynajem

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 21 maja 2014, 19:14

  • 0
  • Powiększ tekst

Należąca do Banku Gospodarstwa Krajowego spółka BGK Nieruchomości prowadzi negocjacje cenowe m.in. z deweloperami ws. zakupu 680 mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Bank podpisał pierwsze listy intencyjne w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Bank planuje, że najemcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań jeszcze w tym roku.

Jak wyjaśnił BGK w środowym komunikacie, są to cztery inwestycje na różnych etapach zaawansowania: w fazie projektowej, z ważnym pozwoleniem na budowę oraz w budowie. "Na ocenę czekają kolejne oferty złożone m.in. przez firmy deweloperskie, budowlane i towarzystwa budownictwa społecznego z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Trójmiasta i Łodzi" - podkreślił.

Cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Kacprzyk wyjaśnił, że oferta będzie skierowana do osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych na kilkadziesiąt lat. "Chcemy przekonać Polaków, że można wynajmować mieszkanie w dobrym standardzie przez całe życie i móc decydować o wielkości lokalu czy miejscu zamieszkania w zależności od potrzeb życiowych i zawodowych" - zaznaczył.

Mieszkania te mają być wynajmowane przez osoby, których będzie stać na zapłatę czynszu. "Najemca będzie podpisywał umowę najmu na okres roczny, z możliwością przedłużenia. Partnerem najemcy będzie jeden podmiot. (...) Najemca, podpisując umowę, wprowadzi się do gotowego do zamieszkania lokalu z wyposażoną łazienką i kuchnią" - zaznaczył bank.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa BGK. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem. W ubiegłym roku zarząd banku powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać fundusz. Za jego inwestycje oraz zarządzanie aktywami ma odpowiadać zarejestrowana już spółka BGK Nieruchomości.

Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.

W pierwszym roku bank chce wydać w ramach funduszu tylko część pieniędzy. Najwięcej inwestycji zaplanowano w kolejnych dwóch latach.

W opinii BGK, polski rynek wynajmu mieszkań ma duży potencjał. "Według różnych szacunków w Polsce potrzeba ponad 700 tysięcy lokali. Polska z 356 mieszkaniami na 1000 mieszkańców zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE" - dodano.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze