Informacje

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com

Gmina Jarocin postawi pierwsze w Polsce tanie mieszkania czynszowe finansowane z Funduszu Municypalnego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 listopada 2016, 21:10

    Aktualizacja: 21 listopada 2016, 21:11

  • 1
  • Powiększ tekst

W Jarocinie startuje pierwszy etap programu budowy mieszkań czynszowych, w ramach którego docelowo powstanie 400 lokali. To pierwsza w Polsce gmina, która za pośrednictwem Funduszu Municypalnego zbuduje tanie, dostępne dla mieszkańców gminy mieszkania na wynajem.

Gmina Jarocin, Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Fundusz Municypalny zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A. jako strony projektu zakładają, że w ramach inwestycji budowy tanich mieszkań czynszowych na wynajem powstanie 400 lokali dla mieszkańców gminy o metrażach 35 i 55 mkw. W razie dużego zainteresowania, gmina jest przygotowana na zwiększenie tej liczby do 540 lokali.

To pierwszy tego typu projekt w Polsce, w którym gmina za pośrednictwem Funduszu Municypalnego, oddając swoje grunty (9 hektarów pod budowę) będzie bezkosztowo brać udział w projekcie, jednocześnie umożliwiając poprawę sytuacji mieszkaniowej mieszkańców, których nie stać na kupno własnego „M” lub którzy zmuszeni są do wynajmu po znacznie wyższych, regulowanych przez rynek cenach.

Zbudujemy 400 mieszkań czynszowych, ale już dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi wybudować więcej mieszkań, jeśli będzie większe zainteresowanie projektem. Wszystko uzależnione jest od tego, jak będzie reagował rynek. Projekt jest adresowany do ludzi młodych, tak aby gmina i miasto się rozwijały. Na razie buduje się mieszkania głównie pod sprzedaż, stąd wynika olbrzymia luka, jaką stanowi brak mieszkań na wynajem. Stąd też pomysł, aby olbrzymi głód mieszkaniowy zastąpić projektem mieszkań czynszowych - powiedział Jerzy Wolski, prezes zarządu Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na konferencji prezentującej inwestycję.

Przedstawił również główne założenia: mieszkania będą powstawały w zabudowie segmentowej, powtarzającej się, według prostej konstrukcji, tak by budowa była jak najmniej kosztowna nie tylko na etapie inwestycji, ale i mieszkanie było tanie w eksploatacji. W kondygnacji dostępne będą: dwa mieszkania 3-pokojowe z tarasem na parterze o wielkości 55 m2 lub dwa mieszkania 2-pokojowe o powierzchni 34 m2 z balkonem na poddaszu. Standard wykończenia ma pozwalać na natychmiastowe wprowadzenie się i możliwość umeblowania przez najemcę.

Jeśli chodzi o warunki otrzymania mieszkania, preferowane będą rodziny z dziećmi, które aby podpisać umowę najmu będą musiały uiścić kwotę 7 tys. złotych kaucji. Mieszkania mają być dostępne także dla osób spoza gminy Jarocin. Kryteria ekonomiczne nie będą wygórowane: jedynym warunkiem mają być stałe dochody, dające gwarancję na płacenie co miesięcznego czynszu.

Mechanizm realizacji projektu infrastrukturalnego jest bardzo prosty: gmina jako strona wnosi swoje grunty, a inwestorem finansowym jest wspomniany już Fundusz Municypalny, który do stworzonej do tego celu spółki wniesie w pierwszym etapie prac 36 mln złotych. Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma zajmować się nadzorowaniem realizacji inwestycji jako inwestor zastępczy. Co najważniejsze, ani dla gminy, ani dla JTBS proces inwestycyjny nie wymaga angażowania żadnych środków finansowych.

To pierwszy w Polsce projekt budowy czynszowych mieszkań na wynajem w oparciu o finansowanie z Funduszu Municypalnego. Pewnie ciągle obserwują państwo brak mieszkań pod wynajem na które jest olbrzymie zapotrzebowanie. Ponad 2 lata temu w swoim programie wyborczym wskazałem miejsca i ilość mieszkań, które trzeba wybudować w Jarocinie. Zadanie nie jest proste, ponieważ wymaga to działań na wielu płaszczyznach. (…) Stąd przygotowaliśmy w Jarocinie kilka lokalizacji, tak aby maksymalnie wykorzystać już istniejącą infrastrukturę wodociągową, drogową, szkoły, przedszkola.

Program jest wielopłaszczyznowy, nie tylko rozwiązuje problem mieszkaniowy. Wiele gmin ma problemy z demografią. Mamy podwójny zysk, gdy budujemy mieszkania niedaleko żłobków, przedszkoli i szkół, które wraz z rosnącą liczbą dzieci będą miały zwiększone finansowanie na rozwój placówek - powiedział Adam Pawlicki, burmistrz miasta Jarocin.

Mieszkania mają zostać bowiem zbudowane w sąsiedztwie placówek oświatowych, w Jarocinie przy ulicy Siedlemińskiej, Leszczyce oraz w Siedleminie, Potarzycy, Łuszczanowie. Samorządowcy chcą przez to podkreślić, że problem mieszkaniowy nie dotyczy jedynie dużych ośrodków miejskich, gdzie luka rzeczywiście jest ogromna, ale także dla małych gmin, których ceny za wynajem sięgają kwot bliskich wynajmu mieszkania w dużych miastach, np. w Poznaniu.

O przyczynach wyboru gminy Jarocin opowiedział Piotr Linke, prezes zarządu Towarzystwa Funduszu Inwestycyjnego BGK S.A.: Jarocin był gminą wzorcową. Fundusz Municypalny był nowością, ale i ciekawostką. Spotkaliśmy się z kilkoma gminami, ale rozmowy z tą gminą przerosły nasze oczekiwania. Gmina Jarocin na każdy aspekt projektu mówiła: >>dlaczego nie<<. Fundusz ma swoje prawa, dlatego bardzo się cieszymy na zgodę w udziale w projekcie. Realizacja inwestycji jest to bardzo ważnym krokiem dla gminy. Gdyby inne samorządy podeszły tak samo do tematu, wszystkie gminy rozwijałyby się na podobnym poziomie. Wpisuje się to w realizację celu budowy mieszkań na wynajem. Warto też podkreślić, że współpraca pomiędzy Towarzystwem a spółką BGK Nieruchomości rozwijała się wzorcowo – ocenił.

Przetarg na składanie ofert wykonania inwestycji został ogłoszony w październiku b.r. i zakończy się jutro, tj. 22 listopada b.r. W połowie grudnia ma nastąpić przekazanie gruntów pod plac budowy. Pierwsze mieszkania mają być oddane już na święta 2017 roku. Pozostałe zakończone zostaną wiosną 2018 roku. Koniec realizacji całej inwestycji przewidziany jest na wrzesień 2018 roku. Kwota na realizację tego projektu szacowana jest na 50 mln złotych, z możliwością zwiększenia do 90 mln w wypadku zwiększonego zainteresowania ofertą mieszkaniową przez mieszkańców z gminy i okolic. Obecnie, bez uruchamiania kampanii informacyjnej na ten temat, mieszkańcy gminy Jarocin i sąsiednich złożyli już ponad 400 wniosków o przyznanie lokum.

O tym, jak dużo znaczy rozpoczęcie inwestycji dla mieszkańców Jarocina, ale i dla całego kraju mówił Włodzimierz Stasiak, Wiceprezes BGK Nieruchomości. Bardzo się cieszę, że jesteśmy dziś z samorządowcami, dla których ważna jest poprawa jakości życia, wartości lokalnych. Intencją jest także otwarcie gmin na tych, którzy będą chcieli zmienić miejsce zamieszkania ze względu na dobrą ofertę mieszkaniową, ale i pracy, dzięki czemu formuła mieszkań na wynajem pozwoli zwiększyć mobilność pracowników. Ten projekt pokazuje dość nowatorskie podejście, które bardzo się wpisuje w to, na jakich zasadach chcielibyśmy realizować Program Mieszkanie Plus. Podejście zastosowania innowacyjnych rozwiązań, które także minimalizuje koszty powstawania mieszkań, ale zachowując bardzo dobry standard jakości. Projekt w Jarocinie jest pierwszym projektem, którego wkrótce mamy nadzieję aktywami zarządzać pod zmienionym niedługo szyldem PFR Nieruchomości. W związku z tym mamy nadzieję na zarządzanie takimi aktywami, aby razem wchodziły do programu pilotażowego Mieszkanie Plus. Dla nas bardzo ważnym partnerem są jednostki samorządu terytorialnego – zapewnił.

Jednocześnie Stasiak przypomniał, że w ramach pilotażu Mieszkanie Plus, porozumienia o budowie tanich mieszkań na wynajem podpisało już ponad 30 jednostek samorządu terytorialnego, a kolejne umowy są w planach w najbliższym czasie.

Nikola Bochyńska

Powiązane tematy

Komentarze