Iga Świątek z Pucharem Suzanne Lenglen / autor: TERESA SUAREZ/EPA/PAP

Wielka wygrana! Iga Świątek królową French Open

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

• Opublikowano: 8 czerwca 2024, 17:04

Aktualizacja: 8 czerwca 2024, 17:10

• Powiększ tekst

Iga Świątek w finale wielkoszlemowego turnieju French Open pokonała włoską tenisistkę Jasmine Paolini. Polka triumfuje w Paryżu czwarty raz w karierze i trzeci z rzędu.

Na kortach imienia Rolanda Garrosa najlepsza była także w 2020 roku i w edycjach 2022-23.

Trzecia w historii

Iga Świątek pokonała Jasmine Paolini w dwóch setach: 6:2, 6:1. Mecz z mającą polskie korzenie 28-letnią Paolini, która odniosła największy sukces w karierze, trwał 68 minut.

W sięgającej 1968 roku erze open tenisa, gdy dopuszczono do startów zarówno amatorów, jak i zawodowców, 23-letnia Polka jest dopiero trzecią tenisistką, która zwyciężyła w Paryżu trzy razy pod rząd. W latach 1990-92 udało się to pochodzącej z Serbii Monice Seles i Belgijce Justine Henin między 2005 a 2007 rokiem.

Wygrywając French Open, Świątek umocniła się na prowadzeniu w światowym rankingu. Łącznie to piąte wielkoszlemowe zwycięstwo podopiecznej trenera Tomasza Wiktorowskiego, która była najlepsza również w nowojorskim US Open 2022.

Premia za sukces

Za triumf w Paryżu polska tenisistka otrzyma 2,4 mln euro. Polka będzie dziewiątą tenisistką w historii, która z tytułu oficjalnych premii przekroczy granicę 30 mln dolarów.

Po zawodach w stolicy Francji suma zarobków Igi Świątek będzie wynosić ok. 31,5 mln dolarów.

Od 27 lipca na kortach im. Rolanda Garrosa toczyć się będzie tenisowa rywalizacja w igrzyskach olimpijskich.