Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Chiny bardziej wolnorynkowe niż Polska: Państwo Środka uwalnia ceny leków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 maja 2015, 09:04

  • 2
  • Powiększ tekst

Od 1 czerwca w Chinach zostaną zniesione limity cen na większość leków. Władze chcą, aby konkurencja odgrywała większa rolę w kształtowaniu cen na tym drugim największym na świecie rynku farmaceutycznym - poinformowała dziś chińska agencja planowania gospodarczego.

"Zdecydowaliśmy, że od 1 czerwca zostaną zniesione ustalane przez rząd ceny na większość lekarstw w celu polepszenia mechanizmów zakupu leków, kontroli kosztów ubezpieczenia zdrowotnego; chcemy, by ceny handlowe leków były ustalane przez konkurencję rynkową" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Komisji Rozwoju Krajowego i Reform (NDRC).

Chiny są magnesem dla producentów leków, sprzętu medycznego i usług szpitalnych; do 2018 roku wydatki na medycynę mogą sięgać tam do 185 miliardów dolarów.

Eksperci uważają jednak, że decyzja NDRC nie będzie aż tak znacząca, ponieważ około trzech czwartych leków w Chinach sprzedawanych jest poprzez szpitale, a nie w handlu detalicznym.

Chińskie władze zniosły limity cenowe niektórych leków w kwietniu zeszłego roku po tym, jak zostały skrytykowane za to, że kontrola cen spowodowała braki wielu podstawowych medykamentów dla wielu milionów pacjentów cierpiących na nadczynność tarczycy i inne choroby.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze