Informacje

Fot. Lowdown/Wikipedia
Fot. Lowdown/Wikipedia

EuroRating obniżył rating kredytowy banku Pekao SA z A do A minus

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 1 lutego 2013
  • 11:03
  • 1
  • Tagi: bank banki finanse Pekao rating UniCredit
  • Powiększ tekst

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy banku Pekao SA  z A do A- . Perspektywa ratingu jest stabilna.

Jako główną przyczynę obniżenia oceny EuroRating wskazał sprzedaż 23,9 mln, czyli 9,1 proc. akcji Banku Pekao SA przez jego głównego udziałowca - włoską grupę UniCredit SpA. W ocenie agencji niespodziewane zmniejszenie zaangażowania kapitałowego w polskim banku stoi w sprzeczności z przeprowadzaną w ostatnim czasie integracją wizerunkową Banku Pekao SA z jego strategicznym udziałowcem - napisano w informacji przesłanej w piątek do PAP.

Mimo, że UniCredit zachował pakiet kontrolny (50,1 proc.) akcji Banku Pekao SA, to przeprowadzona transakcja zmniejsza prawdopodobieństwo ewentualnego wsparcia polskiego banku przez włoskiego inwestora strategicznego - uważa agencja EuroRating.

Agencja jednocześnie zwraca uwagę, że Bank Pekao SA finansuje działalność operacyjną z własnych źródeł i nie jest uzależniony od finansowania od głównego akcjonariusza. Dlatego pozytywnie ocenia "bardzo silną i stabilną pozycję rynkową, a także dobry poziom wyposażenia w kapitał własny oraz stosunkowo wysoką rentowność banku" - czytamy w informacji.

W ocenie agencji, "obecny rating Banku Pekao SA odzwierciedla samodzielną siłę finansową i własny profil kredytowy banku", ale m.in. z uwagi na zwiększoną integrację wizerunkową z włoską grupą UniCredit, ocena wiarygodności polskiego banku może podlegać presji w przypadku ewentualnego wystąpienia problemów finansowych inwestora strategicznego.

(PAP)

Komentarze