Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kolejne przeszukania w biurach FIFA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 marca 2016, 08:58

    Aktualizacja: 9 marca 2016, 08:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Francuska policja finansowa przeszukała biura tamtejszej federacji piłkarskiej (FFF) w ramach śledztwa dotyczącego przelewu z konta FIFA dwóch milionów franków szwajcarskich na konto Michela Platiniego - poinformowano dzisiaj.

Oświadczenie w tej sprawie wydała nadzorująca dochodzenie szwajcarska Prokuratura Generalna.

Sprawa przelewu dwóch milionów franków (1,82 mln euro) z 2011 roku jest jednym z wątków afery korupcyjnej dotyczącej najwyżej postawionych działaczy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej. W grudniu kierujący do niedawna FIFA Szwajcar Joseph Blatter i szef UEFA Platini zostali zdyskwalifikowani na osiem lat w związku z podejrzeniem o korupcję, później karę zmniejszono do sześciu. Obaj utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Francuz wykonał na rzecz światowej federacji 10 lat wcześniej, a umowa była ustna. Komisja Etyki uznała te tłumaczenia za "mało przekonujące" i uznała, że dopuścili się przekroczenia norm etycznych.

Blatter, który w czwartek skończy 80 lat, jest jednym z podejrzanych w postępowaniu szwajcarskiej prokuratury. Zarzuca mu się m.in. niegospodarność. Platini z kolei ma status kogoś "między świadkiem a podejrzanym".

26 lutego zakończył się 18-letni okres rządów Blattera w FIFA. Jego następcą został Szwajcar Gianni Infantino, dotychczas sekretarz generalny UEFA.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze