Informacje

fot. Foter.com/Greenpeace PL/CC BY-ND
fot. Foter.com/Greenpeace PL/CC BY-ND

W Niemczech rośnie sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu UE-USA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 maja 2016, 14:35

  • 0
  • Powiększ tekst

W Niemczech rośnie sprzeciw wobec negocjowanej między Unią Europejską a USA umową o wolnym handlu (TTIP) - wynika z najnowszego sondażu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wciąż liczy jednak na zakończenie negocjacji do końca tego roku.

70 proc. ankietowanych uważa, że umowa jest "raczej niekorzystna" dla Niemiec podczas gdy tylko 17 proc. jest zdania, że przynosi "raczej korzyści". W 2014 roku ten odsetek wynosił odpowiednio 55 i 31 proc. Oba sondaże przeprowadzono na reprezentatywnej 500-osobowej grupie.

Pod koniec 2015 roku dziesiątki tysięcy osób protestowały przeciwko TTIP w Berlinie, a w kwietniu - w Hannowerze podczas wizyty prezydenta USA Baracka Obamy, który ma ambicję wynegocjować TTIP do końca swej kadencji, upływającej w styczniu 2017 r. Obama i Merkel dali wówczas silny impuls polityczny do przyspieszenia negocjacji.

W środę podczas wizyty w Japonii Merkel powtórzyła konsekwentne stanowisko swojego rządu. "Dokładamy wszelkich starań, aby zakończyć negocjacje traktatu transatlantyckiego, najlepiej w tym roku" - powiedziała.

Ale minister gospodarki Sigmar Gabriel zaznaczał, że dla powodzenia negocjacji potrzebne są ustępstwa ze strony USA; w przeciwnym wypadku - przestrzegł - rozmowy się załamią.

(PAP)

Czytaj więcej: Stop TTIP? Po przecieku Greenpeace wstrzymanie rozmów "najbardziej prawdopodobną opcją"

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze