Informacje

Fot. Fratria/Julita Szewczyk
Fot. Fratria/Julita Szewczyk

PKO BP ma zgodę na uruchomienie oddziału w Czechach

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 grudnia 2016, 10:37

  • 1
  • Powiększ tekst

Po niespełna dwóch miesiącach od przesłania notyfikacji do czeskich władz nadzorczych, Bank otrzymał zgodę na rozpoczęcie działalności przez PKO BP w Czechach. Teraz pozostaje jeszcze wpis do czeskiego rejestru handlowego.

Oddział PKO BP ma przede wszystkim zajmować się obsługą polskich firm działających na czeskim rynku. Jak napisał w komunikacie bank, równolegle do starania o wpis do rejestru handlowego w Czechach przedstawiciele PKO BP będą się spotykać z klientami, którzy są zainteresowani obsługą przez oddział PKO w Czechach.

Polski bank lepiej rozumie potrzeby krajowych firm i zna specyfikę poszczególnych przedsiębiorstw, dlatego może lepiej dopasować ofertę do ich potrzeb – mówi Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO BP.

Zlokalizowana w Czechach placówka Banku będzie działała pod nazwą PKO Bank Polski, Czech Branch. Jej start planowany jest na pierwszą połowę 2017 r. Działalność oddziału będzie koncentrowała się na obsłudze klientów korporacyjnych, czyli będzie analogiczna do działalności oddziału korporacyjnego PKO Banku Polskiego we Frankfurcie (otwartego w grudniu 2015 roku). Zbliżona będzie także oferta oddziału. Wśród nich znajdą się m.in.: bankowość transakcyjna (w tym międzynarodowy cash pooling), bankowość elektroniczna, trade finance czy kredyty korporacyjne. Bank chce także za pośrednictwem oddziału w Pradze pozyskiwać klientów z grona czeskich firm prowadzących interesy w Polsce.

Czechy są jednym z najważniejszych rynków dla klientów korporacyjnych Banku, stąd decyzja o ulokowaniu drugiego już oddziału (po otwartym w grudniu ub. roku oddziału we Frankfurcie nad Menem) w Czechach. Czechy zajmują piąte miejsce pod względem obrotów handlowych polskich firm (po Niemczech, Rosji, Chinach i Włochach), są drugim największym odbiorcą polskich towarów i zajmują 7 miejsce w polskim imporcie. Eksport polskich firm do Czech z roku na rok dynamicznie zwiększa się. W 2015 r. jego wartość wyniosła 11,8 mld euro, i była o 10% wyższa niż w 2014 r. Korzystne są także perspektywy dla inwestycji bezpośrednich polskich firm w Czechach. W 2015 r. wynosiły one niemal 1,5 mld euro, do 2020 r. ich poziom powinien zbliżyć się do 1,7 mld euro. Rocznie w Czechach powstaje ponad 300 spółek z udziałem kapitału polskiego na poziomie ponad 25%.

Uruchomienie placówki korporacyjnej PKO Banku Polskiego w Czechach jest elementem strategii ekspansji międzynarodowej Banku zakładającej podążanie za klientami. Równolegle rozwijana jest oferta finansowania handlu międzynarodowego na odległych rynkach. Bank współpracuje z kilkudziesięcioma bankami korespondentami w Chinach oraz w innych krajach na Dalekim Wschodzie. Współpracuje m.in. z bankami japońskimi, jest aktywny w Korei Południowej, w Australii i na Antypodach. PKO Bank Polski wzmacnia swój potencjał do wzajemnych rozliczeń także regionie Zatoki Perskiej. Bank jest partnerem strategicznym Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju w zakresie udostępniania oferty wsparcia dla eksportu. Wartość wsparcia oferowanego przez PFR w ramach Programu Ekspansji Międzynarodowej Polskich Przedsiębiorstw może wynieść łącznie nawet 60 mld zł, operacyjne zarządzanie produktami finansowymi i doradczymi będzie sprawował PFR, natomiast PKO Bank Polski Bank będzie odpowiedzialny za dystrybucję produktów.

Oprac. MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze