Informacje

Zysk netto GPW najlepszy od 6 lat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lutego 2017, 14:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Zysk netto Grupy GPW w IV kw. 2016 r. wyniósł 33,0 mln zł, o 19,1 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym 2016 r. Grupa wypracowała wynik netto na poziomie 131,1 mln zł, o 7,9 proc. więcej niż w 2015 r. Wzrost w IV kw. 2016 r. wobec IV kw. 2015 r. to przede wszystkim wynik wyższych przychodów z rynku finansowego (+1,7 proc.) Z kolei w skali całego roku 2016 przychody z rynku finansowego spadły o 8 proc. względem 2015 r., a koszty z działalności operacyjnej były niższe o 13,9 proc. - poinformowała GPW

Zdaniem Małgorzaty Zaleskiej, prezes GPW to efekt konsekwentnie realizowanej dyscypliny kosztowej , dzięki której odnotowano spadek kosztów operacyjnych o 8,2 mln zł, czyli o 17,8% rok do roku.

Inwestorzy postrzegają GPW coraz bardziej pozytywnie, co jest efektem rosnącego zaufania do naszej spółki. To zaś ma bardzo wymierny wyraz finansowy. Raport z działalności GK GPW w 2016 r. jest tego najlepszym dowodem. Dobra kondycja finansowa GPW mierzona jej kapitalizacją i wzrostem kursu akcji, rekordowe zwyżki obrotów akcjami oraz ich średnia dzienna wartość dobitnie pokazują, że dla inwestorów liczą się, przede wszystkim, silne fundamenty polskiej gospodarki oraz stabilna perspektywa zysków. Bardzo dobra koniunktura, jaka obecnie trwa na warszawskiej giełdzie, pozwala przypuszczać, że przyspieszenie, którego nabiera polska gospodarka, to kluczowe czynniki umożliwiające szybki rozwój GK GPW i polskiego rynku kapitałowego – skomentowała wyniki GPW prezes Zalewska.

Jej zdaniem jednym z istotnych osiągnięć w zeszłym roku było uruchomienie polsko-białoruskiego centrum IPO, którego zadaniem jest przyciągnięcie na warszawski parkiet białoruskich spółek. W tym roku mają pojawić się pierwsze efekty działalności tego centrum.

Zgodnie z zapowiedziami GPW finalizuje już rozmowy na temat utworzenia polskiej agencji ratingowej. Jak zapowiada Zalewska, na koniec czerwca nastąpi przejęcie zarządzaniem wskaźnikami WIBOR i WIBID.

Wrócili do nas inwestorzy instytucjonalni, a teraz widać również powrót drobnych inwestorów. Fundamenty polskiej gospodarki są dobre, a to przyciąga kapitał zagraniczny - podsumowała prezes GPW.

Powiązane tematy

Komentarze