Informacje

Gatnar z RPP: Wzrost PKB w I kw. powyżej 3 proc., a w całym 2017 roku może "otrzeć się" o 4,0 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2017, 16:56

  • 1
  • Powiększ tekst

Wzrost PKB w I kwartale był wyższy niż 3 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Biznes członek RPP Eugeniusz Gatnar. Dodał, że w całym 2017 r. gospodarka urośnie o więcej niż 3,7 proc., być może "otrze się" o 4 proc.

Mamy na razie tylko dane miesięczne, na ich podstawie można mówić o wyniku całego (pierwszego - PAP) kwartału, ale jeszcze trudno jest dokładnie oszacować ten wzrost. Na pewno był on lepszy niż w poprzednim kwartale i był też powyżej 3 proc. - powiedział w środę PAP Biznes Gatnar.

W całym roku wzrost powinien przekroczyć 3,7 proc., będzie powyżej rządowej prognozy, być może nawet otrzemy się o 4 proc. - dodał.

Gatnar ocenił, że jednym z czynników, które podniosą dynamikę wzrostu gospodarki w II połowie roku będą inwestycje.

Te inwestycje powoli już ruszają. Inwestycje z tej perspektywy budżetowej są trudniejsze, więc następują wolniej. One na dobre ruszą w III i IV kwartale i będą miały istotny wpływ na podniesienie wzrostu PKB - powiedział.

Dodał, że rosnące płace w gospodarce są pozytywnym sygnałem.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju powiedział dziennikarzom w kuluarach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że wzrost PKB w I kw. tego roku okaże się "znacząco silniejszy" od wyniku za IV kw. ub.r. W kwietniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) skorygował dane o wzroście PKB - m.in. dane za IV kw. 2016 r. (niewyrównane sezonowo) zostały obniżone do 2,5 proc. wzrostu r/r z wcześniej szacowanych 2,7 proc.

Wzrost gospodarczy [w I kw.], według wszelkich znaków na niebie i ziemi, będzie znacząco silniejszy niż w IV kwartale ub.r., natomiast GUS poda te dane w ciągu kilku najbliższych dni -

We wtorek, 16 maja, GUS opublikuje szybki szacunek produktu krajowego brutto w I kw. 2017 r.

Na podst. ISBnews, PAP

Powiązane tematy

Komentarze