Informacje

PGE sfinansuje przejęcie aktywów EDF z linii kredytowych i wolnych środków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 maja 2017, 11:54

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Energetyczna (PGE) chce sfinansować przejęcie polskich aktywów grupy EDF przy wykorzystaniu obecnie dostępnych linii kredytowych oraz swoich wolnych środków, poinformował wiceprezes ds. finansowych Emil Wojtowicz.

Mamy dostępne linie kredytowe i wolne środki, żeby tę kwotę [za aktywa EDF], której nie podałem, wydać - powiedział Wojtowicz podczas telekonferencji z analitykami.

Wiceprezes podkreślił, że sytuacja finansowa spółki i całej Grupy jest stabilna.

I taką ją chcemy utrzymać - dodał.

Zapewnił też, że PGE nie przewiduje w ciągu najbliższych lat łamania kowenantów.

Przedstawiciele PGE poinformowali także, że jest jeszcze za wcześnie, aby podać planowany capex dla aktywów EDF na okres po ich przejęciu.

PGE podała wczoraj, że podpisała z EDF International SAS i EDF Investment II B.V. umowę opcji put (ang. Put Option Agreement, POA) dotyczącą sprzedaży aktywów EDF w Polsce. W efekcie PGE zobowiązała się do samodzielnego nabycia aktywów EDF w Polsce.

PGE - wcześniej deklarująca udział na poziomie 60 proc. w transakcji realizowanej wraz z partnerami biznesowymi (Eneą i Energą) - obecnie wystąpiła jako jedyny oferent.

Przejmowane aktywa to: wszystkie akcje EDF w EDF Polska, która jest właścicielem w szczególności: 4 elektrociepłowni tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik, a także wszystkie akcje EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem 4 elektrociepłowni, tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu. Spółki z Grupy EDF mają łącznie 50 proc. akcji Kogeneracji.

Umowa sprzedaży aktywów EDF w Polsce może zostać zawarta do 26 lipca 2017 roku.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Czytaj także: PGE osiągnęła najwyższy kwartalny poziom produkcji energii elektrycznej od 5 lat

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze