Informacje

fot. wGospodarce.pl
fot. wGospodarce.pl

Gala Najlepszy Bank 2017 - eksperci: "Mamy spore zaufanie do sektora bankowego w naszym kraju"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2017, 20:54

    Aktualizacja: 21 czerwca 2017, 20:56

  • 0
  • Powiększ tekst

Polacy za mało oszczędzają - dlaczego? I dlaczego gospodarka potrzebuje oszczędności? O tym rozmawiali eksperci podczas debaty Gazety Bankowej podczas gali Najlepszy Bank 2017.

Weronika Dajneka Dyrektor Zarządzający ds. Strategii Produktowej i Klienta z PZU SA, Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP oraz Jarosław Kroc z Accenture Polska debatowali na temat finansów - tych wielkich i tych małych. Jednym z kluczowych tematów debaty była kwestia oszczędzania - zjawiska wciąż niezbyt powszechnego w Polsce.

"Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, oszczędzanie jest nam raczej obce" - mówiła Weronika Dajneka z PZU SA i dodawała - "Młodzi ludzie nie widzą potrzeby oszczędzania"

Z kolei Piotr Bujak z PKO BP starał się naświetlić przyczynę dla której wciąż oszczędzamy niewiele: "Jesteśmy wciąż dość ubogim społeczeństwem - duży zakres ubóstwa uniemożliwiał przez lata wielu Polakom oszczędzanie".

Tymczasem Jarosław Kroc z Accenture Polska starał się podejść do sprawy od strony technologii: "Kapitał jest dostępny na rynku, świat jest deregulowany a my mamy wiedzę o kliencie. Pozostaje zaufanie a to jest duży kapitał w Polsce, gdzie mamy spore zaufanie do sektora bankowego w naszym kraju" - mówił Kroc i dodawał - "Należy budować zaufanie działania w świecie wirtualnym." To, jego zdaniem, w dłuższym okresie będzie sprzyjało oszczędnościom.

Ważne w oszczędzaniu, zdaniem ekspertów, są też zachęty podatkowe: "Na przykład likwidacja podatku Belki" - mówił Piotr Bujak z PKO BP - "Ważny też jest program budowy kapitału. To inicjatywa, która może zapewnić wzrost oszczędności Polaków".

Pytani o rekomendacje dla ludzi młodych eksperci wskazywali, iż należy - i oszczędzać i inwestować. Wskazywali na efekt "kuli śnieżnej" i dbałości o odkładany kapitał.

Oszczędzajmy, lokujmy i korzystajmy z nowych technologii - podsumował rozmowę Maciej Wośko redaktor Naczelny Gazety Bankowej.

tytuł

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze