Informacje

Sąd UE oddalił wniosek Polski i PGNiG ws. gazociągu Opal

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 21 lipca 2017
  • 22:23
  • 2
  • Tagi: energetyka gazociąg OPAL Gazprom Komisja Europejska Niemcy PGNiG Polska sąd UE
  • Powiększ tekst

Sąd Unii Europejskiej oddalił w piątek wniosek Polski i PGNiG dot. zawieszania decyzji Komisji Europejskiej ws. przeprowadzenia aukcji na 50 proc. zdolności przesyłowych gazociągu Opal - podał w komunikacie Sąd UE.

Gazociąg Opal to biegnące przez Niemcy przedłużenie Nord Stream, którym rosyjski gaz jest przesyłany do Europy z pominięciem Polski i Ukrainy.

Decyzją KE z 2009 r. 50 proc. przepustowości tego gazociągu zostało zwolnione ze stosowania unijnego prawa i zarezerwowane dla rosyjskiego Gazpromu.

Na wniosek niemieckiej federalnej agencji ds. sieci, KE w październiku 2016 r. zgodziła się udostępnić pozostałe 50 proc. przepustowości - które nie było przez nikogo wykorzystywane - na aukcji. Pojawiły się obawy, że w wyniku aukcji część niewykorzystywanych przepustowości nabyłby Gazprom, zwiększając tym samym przesył gazu gazociągiem Nord Stream.

Jak podał Sąd UE, w związku z tym Polska i PGNiG wniosły skargę do Sądu UE w celu stwierdzenia nieważności decyzji KE. Jednocześnie złożyły także do prezesa Sądu UE wniosek o zawieszenie decyzji KE do momentu wydania wyroku co do istoty sprawy.

23 grudnia 2016 r. Sąd UE tymczasowo zawiesił decyzję KE do rozstrzygnięcia tych skarg. W decyzji z piątku uznał, że Polsce i PGNiG nie udało się przedstawić poważnego dowodu na to, iż nie mogą one "oczekiwać na zakończenie postępowania ws. skarg głównych bez narażania się na ponoszenie poważnej i nieodwracalnej szkody". W efekcie uchylił zawieszenie decyzji z 23 grudnia.

PAP, sek

Komentarze