Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Orlen szuka gazu i ropy na Bałtyku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 maja 2013, 10:55

  • 0
  • Powiększ tekst

PKN Orlen rozpoczął poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego. Wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego z platformy Ocean Nomad prowadzi firma wykonawcza Diamond Offshore Drilling Inc.

Jak poinformował PKN Orlen, poszukiwania prowadzone są na terenie objętym licencją należącą do Balin Energy, spółki joint venture, której udziałowcami są płocki koncern - za pośrednictwem Orlen International Exploration and Production Company B.V - oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief.

"Poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego jest jednym z filarów strategii PKN Orlen przyjętej w ubiegłym roku. Cieszę się, że równolegle z prowadzeniem prac poszukiwawczych na koncesjach w Polsce, uruchamiamy wiercenia w ramach Projektu Bałtyk, otwierając nowe możliwości w obszarze upstreamu (wydobycia)" - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes tej spółki Jacek Krawiec.

Platforma wiertnicza Ocean Nomad została przyholowana na miejsce odwiertu w obrębie łotewskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego 10 maja. Prace wiertnicze prowadzone są na głębokości 132 m pod poziomem wody i potrwają około 40 dni. W tym czasie wykonany zostanie odwiert o całkowitej głębokości 1500 m pod poziomem morza w miejscu oddalonym o 104 kilometry od zachodniego wybrzeża Łotwy.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze