Informacje

Fragment okładki sierpniowego numeru "wSieci Historii"
Fragment okładki sierpniowego numeru "wSieci Historii"

„wSieci Historii” – nowy numer miesięcznika historii zwycięskiej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 sierpnia 2013, 10:56

  • 0
  • Powiększ tekst

Dziś, 22 sierpnia ukazuje się najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”. W numerze między innymi niepublikowany dotychczas wywiad ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim, Ossów 1920 – polskie okno do wolności oraz sylwetka pisarza, o którego upomniały się dwa narody – Józefa Konrada Korzeniowskiego.

- W sierpniu i wrześniu szczególnie pamiętamy o bohaterach z 1920, 1939 i 1944, w końcu 1980 i 1988 r., kiedy to sierpniowe strajki przyspieszyły decyzję władz o podjęciu wstępnych rozmów z „Solidarnością”. Z przywołanych wydarzeń, tylko (aż) połowa zakończyła się sukcesem. Czy pozostałe należy więc wpisać w kategorię „polskiego obłędu”

– pyta we wstępniaku do najnowszego wydania „wSieci Historii” redaktor naczelny, prof. Jan Żaryn.

W temacie miesiąca w materiale „Gloria Victis” Michał Komuda pisze:

„Podjęta w czasie Powstania Warszawskiego walka była dowodem na olbrzymie możliwości mobilizacyjne polskiego społeczeństwa, które wbrew woli wielkich tego świata za wszelką cenę broniło swoich praw do samostanowienia”.

Katarzyna Utracka przypomina nastrój tamtych dni:

„W pierwszych dniach Powstania nastrój ulicy przypominał niekończące się święto. Każde polskie zwycięstwo witano z ogromną radością, wywieszano biało-czerwone flagi, śpiewano pieśni patriotyczne, usuwano symbole obcego panowania”.

Jędrzej Lipski ujawnia niepublikowany dotąd wywiad ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim:

„To opowieść prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o początkach jego działalności opozycyjnej, o wstąpieniu do Komitetu Obrony Robotników, o pracy prawniczej i związkowej w ramach Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża”.

Natomiast Piotr Mazurek w materiale „Ossów 1920 – polskie okno do wolności” podkreśla:

„Triumf nad bolszewikami z 1920 r. zasługuje na szczególną pamięć. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaapelować do wszystkich, którym bliskie są polskie tradycje patriotyczne, aby wspierali inicjatywy Samorządowej Inicjatywy Kultury „Park Kulturowy-Ossów-Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” im. Ks. Ignacego Skorupki oraz jej podobnych. Im więcej tego typu przedsięwzięć, tym mocniejsza stanie się nasza narodowa pamięć i tym mocniej zakorzenieni w dziedzictwie przodków będziemy mogli budować przyszłość (…)”.

Z kolei Elżbieta Królikowska-Avis przypomina sylwetkę pisarza, o którego upomniały się dwa narody - Józefa Konrada Korzeniowskiego. – Anglicy dokumentnie zawłaszczyli sobie Józefa Konrada Korzeniowskiego pod nazwiskiem Joseph Conrad – pisze autorka.

Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Andrzej Wroński, Andrzej Rafał Potocki.

Miesięcznik „Sieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 4,90 zł. Dostępny także w formie e-wydania pod adresem - http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Do części nakładu dołączony jest film Mit o „Szarym”. Cena miesięcznika z filmem DVD to 19,90 zł.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze