Informacje

„wSieci Historii”: Szpilki i cywilizacja

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 lutego 2014, 16:50

  • 1
  • Powiększ tekst

- Jeden robotnik wyciąga drut, drugi go prostuje, trzeci tnie, czwarty zaostrza, piąty toczy koniec dla osadzenia główki - historię produkcji szpilek opisuje Michał Kopczyński

W najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Michał Kopczyński nawiązując do pracy Adama Smitha, który na podstawie sposobu produkcji szpilek wywiódł swoją teorię podziału i organizacji pracy, pokazuje, jak produkcja małej szpilki przyczyniła się do rozwoju technologii.

„Adam Smith w wydanych w 1776 r. „Badaniach nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” pisał: „Największy rozwój produkcyjnych sił pracy i wielka sprawność, zręczność i zrozumienie, jakie widzimy wszędzie w kierowaniu pracą lub jej wykorzystaniu, były, zdaje się, rezultatem podziału pracy”

–nawiązuje autor.

Michał Kopczyński rozwijając teorię Smitha, wskazuje na jej oddziaływanie na myślicieli XIX wieku.

„Kariera „Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” spowodowała, że produkcja szpilek powracała jeszcze kilka razy w traktatach ekonomicznych. W 1832 r. poświęcił jej sporo uwagi matematyk Charles Babbage, projektant wyprzedzającej swą epokę maszyny liczącej, uważanej dziś za prawzór komputera. Obliczenia zaprezentował w traktacie „On the economy of machinery and manufacturing””

– pisze Kopczyński.

Według autora brytyjska filozofia przemysłu miała wielu kontynuatorów również za oceanem. „W czasie, gdy Brytyjczycy zastanawiali się, czy inwestować w maszyny, dr John Howe przyglądał się pracy produkujących szpilki pensjonariuszy nowojorskiego domu dla ubogich. Nie bez racji 30 lat później Abraham Lincoln wyraził opinię, że każdy amerykański noworodek, trafiwszy do kołyski, myśli tylko o tym, jakby ją ulepszyć. (…) Opatentowana w 1841 r. nowa maszyna Howe’a wzbudzała sensację, bo proces produkcyjny widoczny był jak na dłoni” opisuje autor.

Zdaniem Michała Kopczyńskiego w Anglii narodziły się nowe metody rozwoju produkcji, jednak dopiero w Stanach Zjednoczonych nadano im nowy kierunek. Zauważa:

„W połowie XIX stulecia Anglia była warsztatem świata. Pół wieku później w tej roli zastąpiły ją Stany Zjednoczone. Amerykański sposób produkcji nadal stanowi fundament nowoczesnego przemysłu i produkcji masowej. Warto o tym pomyśleć, biorąc do ręki małą szpilkę”

- podkreśla autor tekstu.

W jaki sposób ulepszanie metod produkcji szpilek przysłużyło się rozwojowi przemysłu na świecie pisze Michał Kopczyński - tylko w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii”,  w sprzedaży od 27 lutego br. Miesięcznik dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze