Nowe wydanie „wSieci Historii” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim
Rekonstrukcja prawdziwej historii „Czterech pancernych”, publicystyczne podsumowanie wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez Piotra Skwiecińskiego z Zofią i Zbigniewem Romaszewskimi, o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, standardach dyplomacji II RP, a także o skutkach dawnego reżimu - w najnowszym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii”, ukazującego się 29 grudnia.
Nie ma tygodnia, by na którymś kanale TV nie emitowano „Czterech pancernych i psa”. I tak jest, odkąd istnieje III RP. Ale obraz wydarzeń zarówno z książki peerelowskiego propagandysty płk. Janusza Przymanowskiego, jak i z jej adaptacji filmowej znacznie się różni od tego, co się działo naprawdę – prawdziwą historię „Czterech pancernych i psa” rekonstruuje Andrzej Rafał Potocki.
Ludzie prostych zasad, dla których ważne było to, kim człowiek był, a nie co robił. Państwo Romaszewscy byli takimi, którzy nadawali polskiej opozycji bardzo humanitarny wymiar. Taki wniosek wyłania się z rozmów, które przeprowadził z nimi Piotr Skwieciński, lecz także z bezdyskusyjnych faktów historycznych – wywiad rzekę wybitnego publicysty podsumowuje Wojciech Lada.
O rotmistrzu Witoldzie Pileckim dużo się ostatnio mówi, słusznie utrwalając pamięć o jego postawie podczas II wojny światowej i męczeńskiej śmierci po wojnie. Warto też przypomnieć jego lata spędzone z rodziną w majątku Sukurcze na Litwie – Marcin K. Schirmer przekonuje do poznania nieznanego wątku biografii bohatera.
Reguły gry dyplomatycznej wymagają jasnych odpowiedzi na oferty bezprawne, nieetyczne i niebezpieczne. Tak w 1939 i 1943 r. zachowała się polska dyplomacja w stosunku do ZSRS i tak powinna się zachować dziś w sprawie Ukrainy – Grzegorz Kostrzewa-Zorbas łączy dziejowe konteksty w jeden model.
Nie doszukujmy się winy za to, co się działo podczas sowieckiej i komunistycznej okupacji Polski po 1944 r., tylko u konkretnych jej przedstawicieli. System nastawiony był na zniszczenie Polski niepodległej – Stanisław Żaryn rozmawia z Leszkiem Żebrowskim, historykiem specjalizującym się w historii podziemia niepodległościowego. Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.