Informacje

Nowy numer "Sieci Historii" już w kioskach!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 lipca 2013, 16:48

    Aktualizacja: 24 lipca 2013, 13:06

  • Powiększ tekst

Już 18 lipca ukaże się najnowsze wydanie miesięcznika „Sieci Historii”. W numerze między innymi Jan Matejko – pół-Czech, który zbudował polską tożsamość, pięć godzin, które wstrząsnęło Europą, czyli prawdziwy przebieg bitwy pod Grunwaldem oraz Nanda Devi – tragiczna ekspedycja Polaków w Himalaje w 1939 roku.

W najnowszym wydaniu miesięcznika „Sieci Historii”, w temacie miesiąca Andrzej Rafał Potocki przypomina sylwetkę wielkiego XIX-wiecznego malarza Jana Matejki: „Jan Matejko był malarzem historycznym, żyjącym w czasach zaborów. Tworzył „ku pokrzepieniu serc”. W wysokim stopniu opanował znajomość dziejów swego kraju wraz z niuansami i kontekstami najważniejszych wydarzeń”.

Michał Kopczyński wyjawia tajemnice słynnego obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

– Malując obraz, Matejko opierał się na opisie bitwy zawartym w kronice Jana Długosza oraz na własnych obserwacjach podczas wizyty na polach Grunwaldu w 1877 roku. Matejko był malarzem historycznym, a nie fotografem – pisze autor. Michał Kopczyński przybliża również czytelnikom prawdziwy przebieg bitwy pod Grunwaldem: „Krzyżacy nadeszli od Fryngowa. Między Stębarkiem, Łodwigowem i Grunwaldem rozbili obóz, ubezpieczając namioty powiązanymi przez łańcuchy wozami. Ukrytych w zaroślach sił polsko-litewskich nie było widać”.

Natomiast Anna T. Pietraszek pisze o pierwszej polskiej ekspedycji w Himalaje. – Nikt z Polaków nie zdobywał wówczas najwyższych lodowcowych gór świata. Nikt nie produkował stosowanego sprzętu wspinaczkowego, namiotów zdolnych przetrwać wichury i gwałtowne śnieżyce, odpowiednich ubiorów. Butle tlenowe były ciężkie i często się psuły. Przygotowania rozpoczęto w 1938 roku – opisuje autorka.

Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Stanisław Żaryn, Milena Kindziuk, Andrzej Wroński.

Miesięcznik „Sieci Historii” kolportowany jest na terenie całego kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 4,90 zł. Do części nakładu dołączony jest film fabularny „Urodziny młodego Warszawiaka”, w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich oraz opaska upamiętniająca Powstanie Warszawskie. Cena miesięcznika z filmem DVD to 19,90 zł.

Partnerem wydania są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych