W najnowszym wSieci Historii: Jak odzyskaliśmy niepodległość?
W najbliższy czwartek, 24 października ukaże się najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”, a w nim między innymi: Piórem, szablą, dyplomacją - jak odzyskaliśmy niepodległość?, rozmowa z Markiem Franczakiem, synem Józefa Franczaka „Lalka” - ostatniego Żołnierza Wyklętego, Andrzej Wroński kreśli sylwetkę Piotra Wysockiego, inicjatora wywołania Powstania Listopadowego, zaś Arkadiusz Stempin pisze o domysłach na temat pochowania św. Piotra.
Tematem numeru jest - Piórem, szablą, dyplomacją - jak odzyskaliśmy niepodległość? Autorzy miesięcznika przypominają najważniejszych bohaterów walki o niepodległość, a red. naczelny, prof. Jan Żaryn we wstępniaku zaznacza: „Dzięki dyplomacji podjętej i prowadzonej przez Komitet Narodowy Polski w Paryżu z Romanem Dmowskim, Ignacym Janem Paderewskim oraz Maurycym Zamoyskim na czele znaleźliśmy się w gronie państw zwycięskich, co potwierdzono podczas podpisywania traktatu pokojowego w Wersalu. Jednakże dopiero wysiłek zbrojny młodego państwa podjęty w latach 1918–1921 przez Wojsko Polskie pod dowództwem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, obronił i umocnił Niepodległą”.
W miesięczniku ponadto Marcin Wikło rozmawia z Markiem Franczakiem. Syn „Lalka”, ostatniego Żołnierza Wyklętego ujawnia, że nie spodziewał się, że o nim i jego ojcu „będzie się śpiewało patriotyczne piosenki”. Twierdzi: „nigdy nawet nie podejrzewałem, że dojdzie do czegoś takiego. Kiedyś w ogóle miałem wątpliwości, czy ludzie dowiedzą się o tym prawdy, czy poznają ten fragment historii”.
Sylwetkę Piotra Wysockiego kreśli Andrzej Wroński: „ Niezwykłą wielkość charakteru osiągnął, rzucony tysiące kilometrów od rodzinnych stron, skatowany i udręczony”, zaś Arkadiusz Stempin zastanawia się „Czy w grobowcu pod centralną konfesją watykańskiej bazyliki znajdują się rzeczywiście szczątki Księcia Apostołów”.
Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Paweł Skibiński, Stanisław Żaryn.
Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 5,95 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania pod adresem - http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.
Do części nakładu dołączony jest film „Trwajcie”. Cena miesięcznika z filmem DVD to 19,90 zł.