Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Dziś decyzja FED

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 18 czerwca 2014, 16:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Warszawski parkiet w dniu wczorajszym istotnie odreagował w górę. Inwestorzy przystąpili do zakupów przecenionych akcji, co dla głównych indeksów GPW oznaczało odrabianie strat z wcześniejszej czterodniowej deprecjacji. Wygląda również na to, iż warszawski parkiet dość szybko otrząsnął się z załamania wynikającego z tzw. afery taśmowej. W najbliższym czasie głównymi czynnikami kształtującymi koniunkturę na GPW będzie otoczenie zewnętrzne oraz uwarunkowania techniczne naszego rynku.

WIG20 w strefie konsolidacji

Wykres intraday barometru największych spółek warszawskiego parkietu pokazuje, iż przebieg wtorkowej sesji nie był zbyt porywający. Dyskonto ulgi związanej z brakiem konsekwencji afery podsłuchowej stanowiło wyższe otwarcie naszego rynku i wzrost indeksu WIG20 w pierwszych minutach sesji do poziomu 2.468 pkt.. W kolejnych godzinach notowań generalnie z rynku dużych spółek powiewało nudą. Inwestorzy nie byli skłonni do podejmowania dalszego ryzyka związanego z kupnem akcji ze względu na uwarunkowania techniczne oraz niepewność związaną z dzisiejszym posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Na wykresie indeksu WIG20 ugruntowany został techniczny opór na poziomie 2.470 pkt. Wydaje się, iż do przebicia tej bariery podażowej będzie potrzebna większa porcja kapitału (najlepiej zagranicznego) oraz wsparcie ze strony rynków zagranicznych. W przeciwnym wypadku korekta spadkowa zapoczątkowana 9 czerwca br. z poziomu 2.505 pkt. będzie kontynuowana. Patrząc natomiast od dołu swoją rolę bardzo dobrze wypełniło ważne techniczne wsparcie przy poziomie 2.430 pkt. Poniedziałkowy spadek i testowanie tego poziomu wypadło korzystnie dla kupujących, co potwierdza dolny cień białego korpusu z pierwszej sesji tego tygodnia. Jeśli chodzi o zachowanie poszczególnych spółek w trakcie wtorkowej sesji to z pewnością pozytywnie należy wyróżnić spółki defensywne. Bardzo dobrą dyspozycję utrzymuje kurs PGE. Wczoraj notowania największej polskiej grupy energetycznej zostały wyniesione na nowe maksima cenowe na poziomie 22,3 zł. Dobrą passę kontynuuje ponadto PGNiG. Notowania gazowej spółki w dalszym ciągu korzystają z pozytywnego wpływu rozległej formacji podwójnego dna ukształtowanej w okresie połowa marca – połowa kwietnia br. i penetrują wyższe obszary cenowe. Wczorajsze zamknięcie na poziomie 5,19 zł oznacza najwyższy kurs spółki od 3 miesięcy. Uzupełnieniem bardzo dobrego zachowania się w/w spółek był wczoraj KGHM. Kurs lubińskiego kombinatu skorzystał z wyższych cen miedzi na rynku surowcowym i przetestował swoje maksimum z początku czerwca br. na poziomie 122,5 zł. Zdaniem specjalistów wyższe notowania miedzi na rynku surowcowym to efekt oczekiwań, iż w Chinach i w USA ustabilizuje się popyt na ten metal. Do pełnego szczęścia warszawskiemu rynkowi w dniu wczorajszym zabrakło przede wszystkim wyższej aktywności graczy w zakresie spółek finansowych. Słabo prezentowało się m.in. PKO BP oraz dotychczasowy lider, PZU.

Rozterka DAXa, ale niebezpieczeństwo lokalnie zażegnane

Kluczową publikacją makro w dniu wczorajszym u naszych zachodnich sąsiadów był odczyt indeksu ZEW. Okazało się, iż w czerwcu nastoje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych znacząco pogorszyło się. Fakt ten obrazuje spadek indeksu ZEW do poziomu 29,8 pkt. z 33,1 pkt. wobec prognozy na poziomie 35,0 pkt. Niemiecki DAX początkowo spadkiem zareagował na tą publikację, później jednak nastroje poprawiły się, co utrzymało barometr frankfurckiej giełdy w średnioterminowym trendzie wzrostowym.

Wall Street wyżej przed decyzją FEDu

Najważniejszym wydarzeniem dnia dzisiejszego będzie natomiast posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek czeka przede wszystkim na projekcje danych makroekonomicznych. Publikacje dobrych perspektyw dla amerykańskiej gospodarki powinny sprzyjać rynkowi akcji.

Powiązane tematy

Komentarze