Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Niepewność płynie z otoczenia zewnętrznego

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 26 lutego 2014, 08:53

    Aktualizacja: 26 lutego 2014, 14:30

  • Powiększ tekst

W dniu wczorajszym warszawski parkiet tym razem zaskoczył negatywnie. Wszystkie główne indeksy GPW straciły na wartości, a wyższa presja strony podażowej to przede wszystkim efekt uwarunkowań technicznych i niepewności płynącej z obserwacji otoczenia zewnętrznego. W krótkim terminie, dalsza słabość krajowego rynku akcji grozić będzie ryzykiem rozwinięcia nieco większej realizacji zysków.

WIG20 utrzymuje się ponad poziomem 2.500 pkt.

Wtorkową sesję rozpoczęliśmy od niewielkiego cofnięcia indeksu największych spółek GPW. W kolejnych godzinach rynek przeszedł w fazę konsolidacji, którą od dołu wspierały okolice 2.515 pkt. (minima z drugiej połowy poniedziałkowych notowań). Na wykresie intraday indeksu WIG20 ukształtowana została niewielka negatywna formacja RGR z linią szyi tuż pod poziomem 2.515 pkt. Ostatecznie indeks WIG20 zszedł na niższe poziomy, co w krótkim terminie może doprowadzić do przedłużenia wczorajszej słabości i testowania okolic 2.500 pkt, tym razem od góry. W negatywnym scenariuszu możemy zejść nawet do strefy 2.450-2.470 pkt. Jednak w szerszej perspektywie na obecną chwilę wydaje się, iż większe prawdopodobieństwo nadal należy przypisać kontynuacji tendencji wzrostowej zapoczątkowanej 30 stycznia br. Od góry dla WIG20 ważniejszy techniczny opór znajduje się w przedziale 2.550-2.570 pkt.  wyznaczony przez minima z drugiej połowy listopada ub. r. Trudniejsza ocena dalszych perspektyw naszego rynku tym razem dotyczy indeksu WIG. Minimalny zasięg zwyżki wynikający z wybicia ze strefy 50,0-52,0 tys. pkt. został wykonany podczas poniedziałkowej sesji. Główny barometr naszego rynku dotarł do strefy oporu wyznaczonej przez dolne ograniczenie obszaru konsolidacji z drugiej połowy listopada ub. r. (54,0 tys. pkt.). Wczoraj indeks WIG, nie był w stanie kontynuować poniedziałkowej aprecjacji, a na krótkoterminowych oscylatorach pojawiły się pierwsze oznaki słabości w postaci negatywnych dywergencji. Brak sił na utrzymanie obecnych poziomów grozi wystąpieniem korekty i spadku w rejon 53,0 tys. pkt.

Czekamy na rozstrzygnięcie sytuacji na mWIG40

Dużą część poniedziałkowej zwyżki, oddał w dniu wczorajszym indeks średnich spółek. Wykres świecowy dzienny wskazuje, iż nie ma już miejsca na dalsze cofnięcie. Sprawa koniunktury na najbliższe tygodnie powinna rozstrzygnąć jeszcze w tym tygodniu. Byki potrzebują impulsu do przeprowadzenia zdecydowanego ataku na strefę 3.580-3.600 pkt., co otworzyłoby drogę do dalszej aprecjacji. W przeciwnym wypadku i załamaniu obszaru poniedziałkowej wzrostowej luki (3.558-3.570 pkt.), wzrośnie ryzyko nieco głębszego cofnięcia nawet w rejon 3.500 pkt.

Na Wall Street nadal bez rozstrzygnięcia

Kolejną niepewną sesję zaliczył wczoraj amerykański rynek akcji. Po obiecującej pierwszej połowie notowań, w końcówce sesji przeważali sprzedający. Inwestorzy dyskontowali kolejną porcję słabych danych makro (spadek indeksu aktywności wytwórczej Richmond Fed i indeksu zaufania konsumentów w lutym), lepsze informacje napłynęły natomiast z sezonu wyników finansowych spółek za IV kw. 2013 r. Na tym polu pozytywnie zaskoczył Home Depot, wykazując wzrost zysku na akcję, a kurs spółki dzięki temu zyskał blisko 3%.

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Giełda Podstawy inwestowania"

Giełda Podstawy inwestowania

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych