Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rynek chwieje się coraz bardziej chaotycznie

źródło: Maciej Szmigiel, analityk giełdowy

  • Opublikowano: 31 lipca 2013, 14:18

    Aktualizacja: 2 sierpnia 2013, 09:18

  • 0
  • Powiększ tekst

Za nami kolejny nieciekawy dzień na GPW. Rynek od ponad dwóch tygodni chwieje się chaotycznie przy maksimach miesięcznych wzrostów. Czekamy na większy ruch poparty solidnym wolumenem.

Tym razem lekko w górę

Ceny nieznacznie wzrosły już na otwarciu (2265pkt.). Szanse na większy ruch szybko przesłonięte zostały przez dobrze nam znany wakacyjny marazm. Mniej więcej po godzinie notowań rynek zaczął powoli osuwać się pod własnym ciężarem, schodząc na neutralne poziomy poniedziałkowego zamknięcia (2258pkt.). Tutaj spędziliśmy większość dnia, przy tradycyjnie niskiej zmienności i aktywności. Kiedy wydawało się, że nie czeka nas już nic ciekawego na finiszu popyt zaatakował raz jeszcze, przywracając sesyjne maksima (2269pkt.).

Bez nowych wskazówek

Flauta na GPW trwa już przeszło dwa tygodnie, w czasie których kurs chwieje się bez wyraźnego kierunku. Nieodłącznym elementem notowań jest mała dynamika ruchów, niska zmienność i symboliczna tylko aktywność. Taki styl prowadzenia handlu podważa znaczenie pojawiających się z rzadka pomniejszych sygnałów technicznych, co rynek kilkukrotnie zresztą udowodnił. Sygnały o większym znaczeniu i ciężarze nie pojawiają się w ogóle.

Wobec tego skupić trzeba się na tym, co rynek wypracował wcześniej. Podstawą krótkoterminowego układu technicznego jest narodzony pod koniec czerwca trend wzrostowy, z definicji faworyzujący długie pozycje. Drugim mocno pozytywnym akcentem jest wzrostowa luka z 11 lipca. Oscylatory w układzie dzienny (RSI i MACD pod wykresem) znajdują się w neutralnych poziomach, przy czym MACD utrzymuje się w położeniu charakterystycznym dla rynku byka. W krótkim terminie obraz rynku uzasadnia oczekiwanie dalszego umocnienia.

Ewentualne zmiany w pozytywnym podejściu do rynku pojawią się wraz z negacją prowzrostowych elementów. Złamanie kreski trendowej (ok. 2230-2235pkt.) przemawiać będzie za wyrównaniem sił. Zakrycia luki byłoby już sygnałem do odwrotu (2201-2220pkt.).

Powinno być ciekawiej

Szansą na ożywienie zastanych rynków będą dzisiejsze informacje z USA, m.in. wstępny odczyt PKB w II kw. Wieczorem naszego czasu zakończy się też posiedzenie FOMC, które obserwowane będzie głównie ze względu na dalsze losy QE3.

Wcześniej (przed danymi) o żywszy handel będzie ciężko. Początek dnia zapowiada się neutralnie. Jeżeli dojdzie do kontynuacji wczorajszego wzrostu, na opór napotkać może on przy 2274pkt. Następne potencjalne przeszkody to 2286 i maksima wzrostów na 2297pkt. Najbliższe wsparcie wyznacza strefa 2233-2238pkt. Dokładnie to miejsce przecina właśnie linia wzrostu, więc niższe zamknięcie byłoby już czytelnym sygnałem technicznym, zachęcającym do zamykania długich pozycji.

 

 

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj do naszego wSklepiku.pl!

Znajdziesz tam bogatą ofertę książek, podręczników szkolnych, audiobooków oraz atrakcyjnych gadżetów portalu.Zapraszamy!

 

Powiązane tematy

Komentarze