Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

II Ogólnopolski Kongres Obrotu Bezgotówkowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 stycznia 2014, 17:23

  • 3
  • Powiększ tekst

„W kierunku większej przejrzystości, konkurencyjności i innowacyjności polskiego rynku płatności” – pod takim hasłem odbył się 29 stycznia br. w Warszawie II Ogólnopolski Kongres Płatności Bezgotówkowych. Organizatorami projektu są Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem wydarzenia, objętego patronatem honorowym Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, jest wymiana poglądów na temat ważnych zagadnień związanych z przejrzystością, konkurencyjnością i innowacyjnością polskiego rynku płatności w kontekście integracji europejskiej.

Kongres był też okazją do dyskusji między przedstawicielami świata nauki, biznesu, administracji publicznej i mediów, zajmujących się problematyką płatności w Polsce i Europie. Omówiona została problematyka efektywności instrumentów płatniczych w Polsce, w tym kwestia opłat interchange i ich wpływ na prowadzoną przez akceptantów działalność gospodarczą.

Podczas Kongresu zostały zaprezentowane m.in. wnioski „Raportu z badania akceptacji kart płatniczych 2013”, (projekt badawczy FROB i Wydziału Zarządzania UW, wykonany na zlecenie FROB). Wnioski zawarte w tym raporcie posłużyły jako materiał do dyskusji podczas panelu „Wyniki badań przełożenia obniżek opłat interchange na rynek akceptacji kart płatniczych”.

Jak zauważono podczas dyskusji więcej niż połowa przedsiębiorstw nie wie, że od 1 stycznia tego roku opłata interchange spadła z ok. 1,2–1,3 proc. do poziomu 0,5 proc.

-  Nikła wiedza o wejściu w życie ustawy jest niepokojąca, ponieważ stawia pod znakiem zapytania możliwość uzyskania efektów, na których nam zależy. Z punktu widzenia agentów rozliczeniowych obniżka interchange jest korzystna, bo daje nadzieję na wzrost transakcyjności kart oraz pozyskanie nowych punktów przyjmujących płatności bezgotówkowe

– uważa Ewa Bereśniewicz-Kozłowska, prezes eCard i TF SKOK, uczestniczka panelu dyskusyjnego.

Kongres był także okazją do zaprezentowania różnorodnych rozwiązań płatniczych i przedstawieniem zalet i przewag poszczególnych, konkurencyjnych rozwiązań. Duże zainteresowanie, jakim cieszyło się wydarzenie, potwierdziło - po raz kolejny - potrzebę organizacji spotkań tego typu i szerokiego dialogu pomiędzy przedstawicielami zróżnicowanych środowisk tworzących rynek płatności w naszym kraju.

Powiązane tematy

Komentarze