Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

"Koniec świata" to dochodowy biznes

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 grudnia 2012, 10:22

  • 0
  • Powiększ tekst

Malutka turecka osada wyrasta na centrum hotelowe, bo wedle lokalnych wierzeń jako jedyna ocaleje po rzekomym końcu świata.
Senna zwykle turecka wioska Sirince, w pobliżu starożytnego Efezu, przeżywa prawdziwe oblężenie. Jest to związane z przekonaniem, że licząca 600 mieszkańców osada będzie oszczędzona, gdy nadejdzie apokalipsa, co ma według kalendarza Majów nastąpić 21 grudnia.

Obecny boom turystyczny jest efektem wierzeń, że Sirince, niedaleko miejsca, gdzie według jednej z tradycji nastąpiło Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, przenika wyjątkowo dobra energia. W hotelach, które dysponują bazą ok. 400 łóżek, jest już komplet.

Hotelarze twierdzą, że taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w sezonie zimowym. "Niektórzy ludzie myślą, że energia w Sirince jest bardzo silna. Wierzą, że zostaną przeniesieni w inną rzeczywistość kosmiczną" - tłumaczył dziennikarzom Ilkan Gulgun.

Lokalni przedsiębiorcy nie boją się końca świata i wietrzą jeszcze jeden związany z nim interes, ponieważ Sirince znane jest również ze swego wina. Erkan Onoglu już od kilku dni sprzedaje w swoim sklepie "wino apokalipsy". Tłumaczy, że jego klientami są nie tylko przesądni ludzie wierzący w nadchodzący koniec świata, ale też zwykli turyści szukający niecodziennych wrażeń.

JKUB/PAP

Powiązane tematy

Komentarze