W Gdyni otworzą centrum konstruktorów
Wzorcownie i prototypownie dla nowych produktów i wynalazków powstaną w Parku Konstruktorów w Gdyni. Park będzie zapleczem wdrożeniowo-produkcyjnym dla innowacyjnych firm. Ma być oddany do użytku w połowie 2015 roku.
Dziś w Gdyni uroczyście wmurowano kamień węgielny pod Park Konstruktorów. Znajdzie się on w przebudowywanym biurowcu byłej stoczni w Gdyni, zwanym "Pentagonem".
Park Konstruktorów jest wspólnym przedsięwzięciem Gdyni i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), która jest właścicielem budynku i terenu. Jest kolejnym etapem rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Wiceprezydent Gdyni Michał Guć wyjaśnił, że w parku będą mogły powstawać pierwsze serie nowych wynalazków i produktów. Podczas uroczystości zwrócił uwagę, że "brakuje miejsc, w których konstruktorzy i wynalazcy mogliby realizować prototypy, prowadzić produkcję czy tworzyć pierwsze serie swoich produktów". Podobne prototypownie działają w parkach naukowo-technologicznych w Gdyni i Gdańsku, ale jest zapotrzebowanie na kolejne takie powierzchnie.
Zaznaczył, że w gdyńskim parku te powierzchnie zostały bardzo szybko wynajęte przez użytkowników i "kolejka chętnych jest bardzo długa".
Zakłada się, że nowe produkty, nowe technologie będą mogły tworzyć w parku małe i średnie firmy innowacyjne z branży m.in. automatyki, robotyki, wzornictwa przemysłowego i elektroniki.
Wiceprezes PSSE Józef Bela poinformował, że w ramach zagospodarowania terenów byłej stoczni w Gdyni strefa w ciągu ok. 2,5 roku zmodernizowała biurowiec, infrastrukturę techniczną i buduje drogi. Adaptacja budynku zwanego "Pentagonem" jest kolejnym etapem rewitalizacji terenów postoczniowych. Na dawnych terenach stoczni strefa tworzy Bałtycki Port Nowych Technologii.
Prace budowlane przy Parku Konstruktorów mają potrwać do końca roku. Firmy będą mogły rozpocząć tam działalność w połowie przyszłego roku. Powierzchnia budynku po adaptacji wyniesie ponad 5,5 m. kw.
Wartość projektu to 44 mln zł; 85 proc. tej kwoty pochodzi z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wkład własny wniosły PSSE i Gdynia.
Na terenie Bałtyckiego Portu Nowych Technologii działają już głównie firmy z branży stoczniowej i offshore, m.in.: Stocznia Crist, Stocznia Remontowa Nauta, Energomontaż-Północ Gdynia i Vistal.
Zmodernizowany biurowiec byłej stoczni, zwany "Akwarium", o powierzchni ok. 9 tys. m kw. jest wynajęty w ponad 90 procentach. Swoje siedziby mają tam m.in. firmy działające na terenie zlikwidowanej stoczni, jak i firmy z branży logistycznej.
(PAP)
bls/ je/ ura/