AKTUALIZACJA
Nie do wiary! Program „Czyste Powietrze” wstrzymany?
Według doniesień Polityki Insight w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapadła decyzja o wstrzymaniu największego programu wspierającego wymianę starych kotłów na węgiel i drewno (tzw. kopciuchów) nawet na kilka miesięcy. Powodem są zatory płatnicze w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które odpowiadają za obsługę klientów programu – informuje portal smoglab.pl. Po południu NFOŚiGW opublikował oświadczenie w tej sprawie.
NFOŚiGW planuje wstrzymać nabór wniosków do Czystego Powietrza. Powodem jest duża liczba wniosków i kilkumiesięczne zatory w regionalnych funduszach – napisał serwis Polityka Insight (PI) w piątek 22 listopada. Zdaniem autorów Ministerstwo Klimatu ma naciskać na wdrożenie reform udrażniających program, jednak władze operatora środków – NFOŚiGW, uważają, że bez całkowitego zatrzymania programu na kilka miesięcy się to nie uda. SmogLab potwierdził tę informację w dwóch źródłach – relacjonuje portal smoglab.pl
Uniemożliwienie wymiany kopciucha czy ocieplenia domu będzie wizerunkowym problemem dla rządu, który wpisał walkę o czyste powietrze do umowy koalicyjnej. Decyzja NFOŚiGW niesie też za sobą szereg niebezpieczeństw – gminy dostają do ręki argument, którym mogą usprawiedliwiać nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych - pisze Maciej Fijak, autor smoglab.pl .
»» Więcej o zamieszaniu wokół programu „Czyste powietrze” czytaj na portalu smoglab.pl: w publikacji Rząd chce zawiesić program dotacyjny Czyste Powietrze. „Skandaliczny pomysł”
NFOŚiGW: wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone
W piątek 21 listopada o godz. 14 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie w reakcji na doniesienia o zawieszeniu programu „Czyste Powietrze”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że wszystkie wnioski złożone w programie Czyste Powietrze zostaną rozpatrzone. Finalizujemy prace nad gruntowną reformą programu Czyste Powietrze, mającą na celu zatrzymanie nadużyć oraz zwiększenie efektywności.
Naszym najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, ale też musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narazić ich na konieczność zwrotu dotacji. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani efektywnie wydawać publiczne pieniądze.
Przypomnijmy, że bieżący rok jest ostatnim, kiedy można otrzymać dotację na wymianę pieca węglowego na spełniający normy czystości powietrza.
Po ponad pięciu latach programu „Czyste Powietrze” złożono już milion wniosków na zwrot kosztów docieplenia budynków i likwidacji starych kotłów. W samym 2024 roku liczba złożonych wniosków najprawdopodobniej przekroczy ćwierć miliona.
Buda: Hennig-Kloska do dymisji!
Nawet czyste powietrze dla obywateli nie jest dla nich ważne. Ten program działał nieprzerwanie przez wiele lat i pomógł właśnie najmniej zamożnym, którzy zmodernizowali swoje domy. Dzieje się to w czasie, kiedy za moment wchodzi ETS2 w budownictwie czyli dodatkowy podatek dla najbiedniejszych – komentuje europoseł PiS Waldemar Buda
Były minister funduszy i rozwoju postuluje:
Dla dobra nas wszystkich pomóżmy odejść koleżance @szymon_holownia
@hennigkloska do dymisji.
Oprac. Sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Złoto Glapińskiego. Kolejne tony kruszcu w skarbcu NBP
Ukraina „zbroi” rolnictwo. Chce żywić 600 mln ludzi!
Plan resortu klimatu zagraża Polsce. „Niewykonalny”
»» Dr Zbigniew Kuźmiuk o rosnących problemach budżetu - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24