Informacje

fot. prezydent.pl
fot. prezydent.pl

Komorowski o protestujących rolnikach: „oderwani od realiów”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 lutego 2015, 20:15

    Aktualizacja: 10 lutego 2015, 20:25

  • 15
  • Powiększ tekst

Prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek wieczorem był gościem Polsat News, był pytany o zapowiadaną przez rolników na środę blokadę Warszawy. Jak ocenił, "widać, że zbliżają się wybory", bo rośnie liczba różnego rodzaju akcji protestacyjnych, za którymi - stwierdził - "na pewno stoją różnego rodzaju ludzkie obawy, ból ludzki a pewnie i problemy, ale często chyba także jakieś interesy polityczne".

Według prezydenta "ci, którzy protestują i domagają się jakichś rozwiązań ekstra, powinni mieć świadomość tego, czy ich oczekiwania są do spełnienia czy nie".

O zaostrzających się protestach rolników czytaj tutaj:

Tysiąc traktorów ruszy na Warszawę

Prezydent zaznaczył, że "realiami, które wyznaczają obszar istotny dla rolnictwa, są nie tylko przepisy państwa polskiego, ale także przepisy UE, bo przecież chodzi o dopłaty, o pieniądze europejskie, które są w Polsce przekazywane na bardzo określonych i ściśle kontrolowanych zasadach".

"Oczekiwanie dzisiaj korekty systemu dopłat do rolnictwa w sytuacji, gdy te warunki zostały wynegocjowane jeszcze przez rząd Leszka Millera na początku lat dwutysięcznych i potem przez rząd PiS też nie były kwestionowane, oczekiwanie, że raptem dzisiaj wynegocjowane zostaną nowe zasady dofinansowania polskiego rolnictwa, wydają się trochę motywowane w oderwaniu od realiów" - ocenił Komorowski.

Jak dodał, życzyłby i rządowi, i rolnikom, "aby nie sięgając do tego rodzaju akcji, które utrudniają życie, poruszać się w obszarze realiów".

O tym, jak prezydent „wspomaga” nasze rolnictwo, godząc się na wprowadzanie do Polski tylnymi drzwiami żywności GMO czytaj tutaj:

Hej ho, hej ho, to idzie GMO!

Wiele państw UE chce być wolnymi od GMO: Tymczasem Prezydent Komorowski właśnie wprowadził do Polski taką żywność

Prezydent podkreślił, że w wypowiedziach ministra rolnictwa Marka Sawickiego, "który jest człowiekiem niezwykle doświadczonym i bardzo realnie myślącym widać wysiłek, żeby przynajmniej liczącą się cześć oczekiwań rolników spełnić, zrealizować, ale w ramach przepisów i zasad, które obowiązują w UE".

O dopłatach mówił podczas wtorkowej konferencji przewodniczący OPZZ RiOR Sławomir Izdebski.

"Jeśli Marek Sawicki chce mówić o dopłatach, to niech wytłumaczy rolnikom polskim co się stało, że w 2013 roku dopłaty miały się zrównać z dopłatami z rolnikami niemieckimi, francuskimi, czy holenderskimi. Dziś mamy rok 2015, a my mamy nadal 50 procent" – powiedział.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze