Informacje

fot. premier.gov.pl
fot. premier.gov.pl

Jednak nie zielona wyspa? GUS koryguje dane: Polskę jednak dotknęła recesja

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 marca 2016, 09:49

  • 2
  • Powiększ tekst

Donald Tusk w 2013 roku chwalił się odpornością polskiej gospodarki na czynniki zewnętrzne oraz wskazywał, iż Polska przeszła przez światowy kryzys "suchą stopą", jednak nowe, zweryfikowane dane Głównego Urzędu Statystycznego podważają ten entuzjazm, a wręcz wskazują na recesję, przez którą przeszła Polska.

GUS dokonał rewizji danych z lat 2012/2013 na temat wzrostu PKB. Okazało się, iż Polska nie była w tym czasie "zieloną wyspą" lecz krajem dotkniętym recesją.

W IV kwartale 2012 r. polski PKB zmniejszył się o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału (wcześniej: wzrost o 0,1 proc.), a w I kwartale 2013 r. spadł o 0,1 proc. (wcześniej: wzrost o 0,3 proc.).

A to, zdaniem ekspertów, oznacza recesję, tak bowiem definiuje się dwie z rzędu, kwartalne zniżki PKB. Jest to "recesja techniczna".

Dlaczego GUS zrewidował dane? Sama instytucja stwierdziła, iż był to efekt wdrożenia nowych standardów metodycznych, stosowanych przez inne organizacje tego typu na świecie.

Wcześniej oceny GUS były inne - w ostatnich miesiącach 2010 gospodarka miała rosnąć o 0,1 proc. a w następnych trzech o 0,3 proc.

Nie była to jednak pierwsza korekta danych za tamten czas - już w październiku ubiegłego roku GUS podał, iż w całym 2013 roku PKB powiększył się o 1,3 proc. a nie o 1,7 proc. jak podawano wcześniej.

Rp.pl/ Niewygodne.info/ Money.pl/ GUS/ as/

Powiązane tematy

Komentarze